Ocenenie pre osobnosti SPPK

Ocenenie pre osobnosti SPPK

Predstavenstvo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory ocenilo koncom septembra dve významné osobnosti - Dušana Janíčka a Jozefa Baka.

Matej Korpáš, Tlačový odbor SPPK

11.10.2023

Budúcoročnou kalamitou môžu byť hraboše

Budúcoročnou kalamitou môžu byť hraboše

Hraboš poľný v posledných rokoch zlikvidoval úrodu za desiatky miliónov eur. Populácia hraboša sa zvyšuje v určitých cykloch a odborníci predpokladajú, že budúci rok môže jeho výskyt predstavovať pre naše poľnohospodárstvo doslova kalamitu.

Tlačový odbor SPPK

11.10.2023

Svetové ceny potravín sú medziročne nižšie o takmer 11 %

Svetové ceny potravín sú medziročne nižšie o takmer 11 %

Index cien potravín FAO dosiahol v septembri takmer identickú hodnotu ako pred mesiacom. Poklesy cenových indexov rastlinných olejov, mliečnych výrobkov a mäsa kompenzovali nárasty cenových indexov cukru a obilnín. Svetové ceny cukru sú pritom najvyššie od novembra 2010.

Matej Korpáš, Tlačový odbor

10.10.2023

Aktuálna zľava na palivové karty - október 2023

Aktuálna zľava na palivové karty - október 2023

Na základe zmluvy medzi SPPK a spoločnosťou SLOVNAFT, a.s., natankovali členovia SPPK prostredníctvom palivových kariet celkovo 702 011,97 litrov pohonných hmôt.

Matej Korpáš, Tlačový odbor

09.10.2023

17. ročník veľtrhu EKOGALA

17. ročník veľtrhu EKOGALA

Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave pozýva na 17. ročník veľtrhu EKOGALA – medzinárodný veľtrh kvalitných výrobkov a potravín, ktorý sa uskutoční 16. - 17. decembra 2023 v G2A Aréne - Výstavnom a kongresovom centre Podkarpatského vojvodstva.

Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave

09.10.2023

Posledné dni na zasielanie geopriestorových fotografií

Posledné dni na zasielanie geopriestorových fotografií

PPA upozorňuje prijímateľov priamych podpôr na termín 15. október 2023, ktorý je posledným dňom, do kedy môžu nahrávať geotagované fotografie do GSAA, alebo urobiť zmenu v žiadosti o priamu podporu na plochu.

PPA

09.10.2023

Porota rozhodla o víťazoch AGROFILMU 2023

Porota rozhodla o víťazoch AGROFILMU 2023

Organizátori odovzdali ceny víťazom Medzinárodného filmového festivalu AGROFILM 2023. Filmári z 12 krajín sveta si prebrali ocenenia za neobyčajné spracovanie tém z oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva a iných príbuzných tém.

Agrofilm

06.10.2023

Vo vysielaní TA3

Vo vysielaní TA3

O obrovskom úspechu slovenských včelárov na svetovej súťaži Apimondia sme hovorili v rannom vysielaní TA3.

Tlačový odbor SPPK

05.10.2023

Výzva ministra Bíreša poľnohospodárom

Výzva ministra Bíreša poľnohospodárom

PPA v týchto dňoch finalizuje administráciu žiadostí o priame platby a žiadostí o nenávratný finančný príspevok v prípade projektových výziev. Bez súčinnosti žiadateľov nemôže PPA peniaze zasielať ani tým, ktorí si už povinnosti voči PPA splnili.

MPRV SR

05.10.2023

Online vzdelávanie k AMS

Online vzdelávanie k AMS

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Pôdohospodárska platobná agentúra a Národná sieť rozvoja vidieka SR Vás pozývajú na online vzdelávaciu aktivitu Systém plošného monitorovania plôch – AMS.

IZPI

04.10.2023

Do pozornosti

Vyhodnocovanie žiadostí o priame podpory vďaka geotagovaným fotografiám

AŽ 95% žiadateľov reagovalo zaslaním geotagovanej fotografie. To sa pozitívne prejaví pri vyhodnocovaní žiadostí o priame podpory.

Aktuálna situácia v nastavení podmienky DPEP 7

Ponúkame Vám aktuálne informácie k situácii v nastavení podmienky DPEP 7, návrh na doplnenie medziplodín pre účely DPEP 8 a pre Ekochémy.

Závery z konferencie Spolupráca krajín stredoeurópskeho regiónu vo vidieckej turistike

V dňoch 9.-11. októbra 2023 sa uskutočnila v Lesnici na Pieninách konferencia pod názvom „Spolupráca krajín stredoeurópskeho regiónu vo vidieckej turistike“, ktorú organizoval Slovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistiky pod záštitou MPRV SR a v spolupráci so SPU v Nitre a VIPA na Slovensku. Konferencia sa niesla v duchu motta  „Prosperujúci vidiek - silný štát“.

Spúšťame diskusiu o potravinách so zreteľom na potravinový odpad

SPPK už po 11-krát pozvala všetky základné školy do diskusie o potravinách a výžive. Do obľúbeného súťažno-vzdelávacieho projektu Hovorme o jedle sa celkovo prihlásilo 560 základných škôl.

Monitoring jesenných prác k 13.10. 2023

V 39. – 40. týždni prakticky na celom území Slovenska prebiehal zber plodín jesenného zberu a výsev ozimín. Celkový posun jesenných prác bol vďaka suchému a teplému počasiu na väčšine územia výrazný. Straty na porastoch spôsobuje predovšetkým premnožená poľovná zver a hraboše.

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce