Cena mlieka a bravčového mäsa na trhoch stúpla

Cena mlieka a mliečnych výrobkov na svetových trhoch stúpla, zlacneli iba rastlinné oleje. Uvádza to Index cien potravín Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo pri OSN.
 
Porovnanie reálnej a nominálnej hodnoty Indexu cien potravín.
 
» Index cien potravín FAO dosiahol v máji 2016 priemerne 155,8 bodov, o 3,2 bodov (2,1 %) viac z revidovanej hodnoty v apríli, ale stále o 7 % menej v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka. Rebríček cien potravín tak rastie už štvrtý mesiac po sebe. Hodnota všetkých čiastkových indexov s výnimkou rastlinných olejov vzrástla. Najviačší nárast sme zachytili pri cenách cukru, mierne sa zvýšila aj cena mlieka a mliečnych výrobkov.
 
» Index cien obilnín FAO zaznamenal v piatom mesiaci roka 2016 v priemere 152,3 bodov, čo je o 2,5 bodov (1,6 %) viac oproti aprílu, no o 5,3 % menej z revidovanej hodnoty v máji minulého roka. Medzi hlavnými obilninami druhý mesiac po sebe prudko vzrástla cena kukurice, čo je dôsledkom zmenšujúcich sa zásob z minuloročnej úrody. Predpokladá sa, že cena kukurice bude až do zberu novej úrody rásť. Z ďalších surovín vzrástla cena ryže Indica, pre rastúce obavy o dostupnosti ryže v niektorých hlavných obchodných zdrojoch a vyšší dopyt. Zvýšenie medzinárdoných cien pšenice bolo tlmené bohatými celosvetovými zásobami a dobrými vyhliadkami na tohtoročnú úrodu.
 
» Index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO dosiahol v máji tohto roka takmer 128,0  bodov, čo znamená o 0,4 % viac od apríla, no o 24 % menej oproti máju 2015. Počas druhej polovice mája sa zlepšili ceny mlieka a mliečnych výrobkov v rámci EÚ a medzinárodný dopyt po sušenom plnotučnom mlieku začať stúpať. Vyšší záujem registrujeme aj pri masle a syroch. Cena sušeného odstredeného mlieka zostala na úrovni intervenčných cien EÚ.
 
» Index cien rastlinných olejov FAO mal v máji 2016 v priemere 163,3 bodov, o 3,1 bodov (1,8 %) menej od apríla. Tento pokles spôsobil predovšetkým palmový olej, ktorého cena klesla už tretí mesiac po sebe. Slabší dopyt po palmovom oleji zaznamenali burzy v Číne, Indii, ale aj vo väčšine krajín EÚ. V kombinácii s rastúcimi možnosťami vývozu oleja z Malajzie predstavujú možnú negatívnu vyhliadku na prebytok na trhu a ďalšie znižovanie cien. 
 
Hodnoty jednotlivých indexov v priebehu času.
 
» Index cien mäsa FAO vykazoval v priemere 151,8 bodov v máji 2016, čo je o 3,0 bodov (2,0 %) viac z jeho revidovanej hodnoty v apríli.  Zvýšili sa ceny všetkých druhov mäsa, najmä bravčového a ovčieho mäsa. Menšie zdraženie sme zaznamenali aj u hovädzieho a hydinového mäsa. Ceny hydiny rastie tretí mesiac po sebe. Riešenie členských štátov EÚ v kríze mäsového sektoru tak začína naberať pozitívny smer, súčasne sa zvýšil dopyt po mäse na ázijskom trhu. Podľa predpokladov bude mať Oceánia v najbližších mesiacoch pre zdraženie obmedzenejšie možnosti vývozu.
 
» Index cien cukru FAO mal v máji v priemere 240.4 bodov, o 25,1 bodov (11,7 %) viac ako v apríli. Prudké oživenie cien cukru spôsobila predovšetkým predpoveď nižšej produkcie v Indii, druhého najväčšieho exportéra cukru na svete. Nižšiu produkciu očakáva aj Čína, ktorá dokonca zvyšuje import tejto komodity. Najnovšie analýzy FAO poukazujú na veľký potenciál Brazílie, ktorá je najväčším svetovým výrobcom cukru. V krajine na juhu Ameriky zároveň majú druhú najvyššiu úrodu v histórii, čo pravdepodobne udrží ceny aj v budúcich mesiacoch na úrovni tohto mesiaca.
 
Index cien potravín FAO (FAO Food Price Index; FAO je skratka pre Food and Agriculture Organization, v preklade Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) je mierkou mesačných zmien medzinárodných cien základných potravinárskych komodít. Prehľad budeme na stránke SPPK prinášať raz za mesiac, najbližšie počas tretieho marcového týždňa s výsledkami za február 2016.
 
Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 - 2004.
 
 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Renomia Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce