Predvianočné stretnutie predstaviteľov agrosektora

Podpredseda SPPK Dušan Janíček počas svojho vystúpenia zhodnotil rok 2016, počas ktorého bola šesť mesiacov Slovenská republika predsedníckou krajinou v Rade Európy.
 
Podpredseda SPPK D. Janíček počas rozhovoru. Foto: Roľnícke noviny
 
"Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora veľmi pozitívne prijala fakt, že medzi prioritné témy slovenského predsedníctva bola zaradená práve téma nekalých obchodných praktík, ktorá sa intenzívne dotýka slovenských dodávateľov potravín do obchodných reťazcov. Súčasná ochrana producentov a dodávateľov potravín pred nekalými obchodnými praktikami veľkých reťazcov nestačí. Potrebujeme prijať také opatrenia, aby sa v budúcnosti zamedzilo týmto praktikám. To, že téma bola zaradená v rámci predsedníctva a že sa i na základe našej iniciatívy dostala aj do programu úloh Európskej komisie na budúci rok, jasne potvrdzuje, že problém nekalých obchodných praktík niektorých obchodných reťazcov sa týka mnohých členských krajín, a teda nie len Slovenska“, uviedol počas rozhovoru D. Janíček.
 
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora považuje za najväčší tohtoročný úspech vyrokovanie štátnej pomoci pre mliečnych farmárov. „Opätovne sa chceme poďakovať ministerstvu financií a ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka za uznanie nároku na túto pomoc a poskytnutie finančnej injekcie. Nebyť 33 miliónov eur, ktoré dostali od štátu naši chovatelia dojníc, tak by sa sektor výroby surového kravského mlieka zrútil“, dodal podpredseda SPPK na stretnutí v kaštieli v Mojmírovciach pri Nitre.
 
V ďalšom kole sa bude SPPK sústrediť na presadenie systémových opatrení, ktoré dokážu nastaviť mliečny sektor do takej kondície, pri ktorej bude vedieť lepšie zvládať cenové výkyvy na trhu so surovým kravským mliekom. Žiaduce je podporiť aj predaj slovenských výrobkov, vzdelávať spotrebiteľov a rovnako aj odstraňovať už spomínané nekalé obchodné praktiky, ktoré domácim výrobcom sťažujú podmienky pre umiestnenie ich produktov na pulty obchodných reťazcov.
 
 
Rovnako spolu s riešením mliečnej krízy a prijímaním systémových opatrení na fungovanie tohto sektora sa treba zamýšľať aj nad ďalšou stabilizáciou citlivých oblastí v agropotravinárstve – najmä živočíšnej výroby a špecializovanej rastlinnej výroby.
 
V budúcom roku budú aktivity Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory smerovať najmä k tomu, aby sa na Slovensku vytvorili také podmienky pre prácu poľnohospodárov a potravinárov, ktoré budú porovnateľné s podmienkami v okolitých krajinách. 
 
 
 
 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Renomia Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce