STOP pre slovenské ošípané

Čína zakázala dovoz ošípaných zo Slovenska, rovnako aj diviakov a výrobkov z nich. Dôvodom je africký mor ošípaných. Oznámil to čínsky colný úrad. 
 
 
Čína, najväčší producent ošípaných na svete, bojuje s touto vysoko nákazlivou chorobou rovnako ako Slovensko. AMO bol v Číne zistený v každej jednej provincii a regióne na pevnine, ako aj na ostrove Chaj-nan a v Hongkongu. 
 
Výskyt afrického moru ošípaných bol v Číne prvýkrát potvrdený v auguste 2018.
 
Podľa predsedu Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku Andreja Imricha sa niektorí producenti trvanlivých výrobkov na vývoz do Číny pripravovali. "Nie sme spokojní s týmto stavom a najnovšími obmedzeniami. Je preto v záujem všetkých našich chovateľov dodržiavať prijaté bezpečnostné opatrenia veterinárov, aby sa AMO v žiadnom prípade nerozšíril aj do ďalších chovov. Čím skôr musíme zlikvidovať ohniská nákazy, aby sa v čo najkratšom čase Slovensko stalo tzv. čistou krajinou, teda krajinou bez výskytu afrického moru ošípaných," uviedol A. Imrich.
 
Potvrdili ďalšie prípady AMO
 
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dnes informovalo, že africký mor ošípaných sa na území Trebišovského okresu rozšíril o ďalšie prípady. Tretí prípad bol potvrdený v obci SOMOTOR časť Nová Vieska pri Bodrogu a štvrtý v obci RAD, vo vzdialenosti niekoľko kilometrov od ostatných prípadov. Zdroj nákazy nie je doposiaľ jasný, v súčasnosti prebieha epizootologické šetrenie.
 

 

 
Aktualizované ochranné pásma a pásma dohľadu v súvislosti s výskytom AMO (berúc do úvahy 4 ohniská):
 
Do ochranného pásma sú zaradené obce (min 3 km od ohnísk): Strážne, Veľký Kamenec, Malý Kamenec, Somotor, Veľký Horeš, Streda nad Bodrogom, Svätá Mária, Rad, Vojka, Malý Horeš, Svinice, Svätuše
 
Do pásma pozorovania sú zaradené obce (min 10 km od ohnísk): Viničky, Klín nad Bodrogom, Ladmovce, Zemplín, Pribeník, Borša, Bara, Dobrá, Kráľovský Chlmec, Cejkov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Čerhov, Kašov, Veľká Tŕňa, Luhyňa, Veľaty, Michaľany, Hrčeľ, Kysta, Novosad, Zemplínske Jastrabie, Brehov, Zatín, Bol', Soľnička, Poľany, Leles, Bačka, Biel, Veľké Trakany, Malé Trakany, Čierna nad Tisou, Čierna, Bot’any, Ptrukša, Byšta, Brezina, Kazimír, Lastovce, Stanča, Zemplínska Nová Ves, Zemplínsky Branč, Kožuchov, Zemplínske Hradište, Hraň, Sirník, Malčice, Petrikovce, Veľké Raškovce, Ižkovce, Beša, Čičarovce, Veľké Kapušany, Maťovské Vojkovce, Budince, Kapušianske Kľačany, Ruská, Veľké Slemence.
 
Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný.
 
 
 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce