Svetové ceny potravín po štyroch mesiacoch rastu opäť poklesli

Index cien potravín FAO dosiahol vo februári 2020 v priemere 180,5 bodu, čo je o 1,9 bodu menej (o 1 %) ako v predošlom mesiaci. Zároveň je však hodnota indexu stále o 13,5 bodu (8,1 %) vyššia ako vo februári minulého roka. Aktuálny pokles je prvým po štyroch mesiacoch neustáleho stúpania. Dôvodom bol prudký pokles vývozných cien rastlinných olejov. V menšej miere ovplyvnili stav ceny mäsa a obilnín. Naopak, rast sme zaznamenali pri cenách mlieka či cukru.
 
 
»Index cien obilnín FAO zaznamenal vo februári v priemere 167,8 bodu, čo je o 1,5 bodu (0,9 %) menej ako v januári. Medzinárodné ceny všetkých hlavných obilnín okrem ryže vo februári klesli. Ceny pšenice boli vo všeobecnosti nižšie, čiastočne v dôsledku pokračujúcich dobre zásobovaných trhov, k poklesu cien prispel aj negatívny vplyv na dopyt vyplývajúci z rozšírenia koronavírusu (COVID-19). Poklesli aj ceny kukurice, ktoré ovplyvňovali zhoršujúce sa hospodárske vyhliadky zo strany krmivárskeho odvetvia. Naopak, medzinárodné ceny ryže sa už druhý mesiac po sebe zvyšovali. Ceny ovplyvňuje silný dopyt z ďalekého východu a východnej Afriky.
 
»Index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO podrástol od januára o 9,2 bodu (4,6 %) a dosiahol priemer 209,8 bodu. Index stúpal už štvrtý mesiac po sebe. Cenové ponuky pre syr sa vo februári prudko zvýšili až o 20 bodov (10,6 %) v dôsledku sprísnených vývozných dodávok z Nového Zélandu so sezónnym poklesom výroby mlieka, ktoré ešte viac zvýraznila znížená vývozná dostupnosť z Austrálie. Naopak, ponuky sušeného odstredeného mlieka (SMP) a sušeného plnotučného mlieka (WMP) sa naopak znížili, v dôsledku spomalenia nákupov v Číne (v dôsledku šírenia koronavírusu), najväčšieho dovozcu sušeného mlieka na svete.
 
»Index cien mäsa FAO dosiahol vo februári priemerne 178,6 bodov, čo predstavuje pokles o 3,7 bodu (2 %) oproti januáru. Ide zároveň o druhý mesiac poklesu po 11 mesiacoch mierneho rastu. Medziročne index stúpol o 15,9 bodu (9,8 %). Vo februári najviac klesli medzinárodné ceny ovčieho mäsa, po ktorom nasledovalo hovädzie mäso. K tomuto poklesu dopomohlo zníženie dovozu z Číny. Ceny hydinového mäsa sa dostali pod mierny tlak v dôsledku nižších nákupov v Ázii.
 
»Index cien cukru FAO dosiahol vo februári v priemere 209,7 bodu, čo je o 9,0 bodu (4,5%) viac ako v januári. Február bol piaty po sebe idúci mesiac rastu a dosiahol najvyššiu úroveň od mája 2017. Posledný nárast odrážal predovšetkým vyhliadky na nižšiu produkciu v Indii, druhým najväčším producentom cukru na svete, ako aj v Thajsku, v dôsledku dlhodobého sucha. Ceny podporoval aj silný globálny dopyt po dovoze najmä z Indonézie, najväčšieho dovozcu cukru na svete. Neustále oslabovanie brazílskej meny (Real) voči americkému doláru však obmedzovala rozsah nárastu svetových cien cukru.
 
Index cien potravín FAO (FAO Food Price Index; FAO je skratka pre Food and Agriculture Organization, v preklade Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) je mierkou mesačných zmien medzinárodných cien základných potravinárskych komodít.
 
Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 - 2004.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce