Cirkus resp. hazard v priamom prenose

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora /SPPK/ je maximálne rozčarovaná z procesu výberového konania na pozíciu generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Situácia okolo výberu šéfa tak dôležitej inštitúcie nemá obdoby.
 
 
SPPK tak reaguje na dnešné /20. januára/ potvrdenie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského, že ani jeden z piatich prihlásených kandidátov na pozíciu generálneho riaditeľa nesplnil kritériá. Celé výberové konanie sa tak bude musieť uskutočniť nanovo.
 
Podľa SPPK je absurdné, aby agentúra nemala stále a riadne vedenie. Táto úloha musí byť jednou z hlavných priorít ministerstva pôdohospodárstva. Do jej čela sa musí čím skôr dostať skutočný odborník, rešpektovaný profesionál, ktorý do detailov pozná procesy vyplácania finančných prostriedkov, všetky pravidlá Európskej komisie pre ich administráciu, má cielené a správne vízie a ktorý bude garantom zmien a fungujúcich procesov agentúry, ktorej kredit utrpel najmä kauzou Dobytkár.
 
„Aký bude teraz ďalší postup? Zľavíme z údajne príliš prísnych kritérií alebo sa budeme spoliehať, že skutočne nájdeme záujemcov o post generálneho riaditeľa v okolitých krajinách? Nie je to momentálne už ale najmä o tom, že k ministrovi pôdohospodárstva skutoční odborníci nemajú záujem ísť pracovať? Pán minister by sa mal zamyslieť nad tým, prečo sa na Slovensku doteraz nenašiel vhodný kandidát do čela Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Minister zlyháva aj v tejto otázke, čo je pre poľnohospodárov len ďalším nastavením zrkadla“, reagoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.  
 
 
Pre poľnohospodárov je neprijateľné, aby v tak zložitom období Pôdohospodárska platobná agentúra naďalej fungovala bez riadne obsadenej pozície generálneho riaditeľa. Neustále odďaľovanie konca výberového konania spomaľuje ozdravné procesy v agentúre a to navyše v čase, keď Pôdohospodárska platobná agentúra má udelenú len dočasnú akreditáciu. Ročne pritom administruje platby v objeme cca. 650 mil. eur.
 
V takejto situácii sa každým dňom oslabuje teoretická šanca na skvalitnenie procesov a postupov súvisiacich s činnosťou a úlohami agentúry. Už vo februári sa každoročne podávajú žiadosti na podporu na veľké dobytčie jednotky. Nevieme, kedy bude vypísaná výzva na podporu zvozu a likvidácie kadáverov /uhynutých zvierat/ ako aj ďalšie štátne pomoci, ako je zelená nafta a podobne. Bez kvalifikovaného vedenia agentúry môže byť hazardom so sektorom aj blížiace sa podávanie žiadostí o jednotné podpory na pôdu, čo je absolútne najväčší finančný balík podpory pre poľnohospodárov. Dotýka sa prakticky celého územia Slovenska a takmer všetkých poľnohospodárov.
 
 
 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce