Štúdia inštitútu Ifo: Poľnohospodársky sektor EÚ by z TTIP ťažil málo, iné odvetvia by asi profitovali viac

Mníchov (aiz.info) - Poľnohospodári a výrobcovia potravín v EÚ by uzavretím  navrhovaného transatlantického obchodného a investičného partnerstva (TTIP) so Spojenými štátmi, podľa názoru mníchovského Inštitútu pre hospodársky výskum, získali menej výhod než iné odvetvia. Vyplýva to z nedávno zverejnenej štúdie, ktorú inštitút vypracoval na podnet Európskeho parlamentu. Ak TTIP zníži clá a ďalšie obchodné prekážky o štvrtinu, poľnohospodárske vývozy EÚ by sa mohli zvýšiť o 60 %, avšak dovoz poľnohospodárskych produktov zo Spojených štátov by sa podľa štúdie zvýšil približne o 120 %. Tým by sa prebytok EÚ v obchode s poľnohospodárskymi výrobkami znížil zo súčasných 6 miliárd eur ročne na nulu.

"Kým tempo rastu vyzerá pôsobivo, absolútne pozitívny vplyv TTIP v tejto oblasti je, v porovnaní so spracovateľským priemyslom a službami, relatívne nízky", povedal Gabriel Felbermayr, vedúci strediska Ifo pre zahraničný obchod. Veľa by podľa jeho názoru v EÚ získali výrobcovia mlieka, mäsových výrobkov alebo špeciálnych vín. Narušenia trhu sa však môžu vyskytnúť tam, kde v súčasnej dobe chránia trh EÚ vysoké clá, a kde sú európski výrobcovia "nákladovo znevýhodnení z dôvodu prísnych pravidiel EÚ", povedal Felbermayr. Týka sa to najmä neupravených produktov a z nich najmä hydiny, hovädzieho mäsa, izoglukózy a niektorých obilnín.

Pri surovinách, ako sú obilniny, olejnaté semená a mäsá, má v posledných rokoch EÚ, podľa štúdie Ifo, systematický deficit obchodnej bilancie so Spojenými štátmi - aj keď s klesajúcou tendenciou - naposledy vo výške 3 mld. eur, čo bolo viac ako kompenzované rastúcim obchodným prebytkom spracovaných výrobkov, ako je víno??, pivo a iné potraviny, ktorý v súčasnej dobe predstavuje asi 9 miliárd eur.

Identifikácia zbytočných prekážok obchodu

Ako "kľúčové otázky" v rokovaniach TTIP, ktoré sa začala v júli 2013 a doteraz príliš nepokročili,  sa v štúdii označujú netarifné prekážky, ako sú množstevné obmedzenia, dovozné kvóty, regulačné rozdiely a byrokratické požiadavky. Väčšina z nich sa zdôvodňuje ochranou zvierat a rastlín a ochranou verejnosti pred zdravotnými rizikami. "Výzvou pre vyjednávačov je identifikovať a eliminovať tie prekážky, ktoré zbytočne bránia obchodu," uvádza sa v štúdii inštitútu Ifo. Priemerné dovozné clá na poľnohospodárske produkty sú podľa disponibilných údajov 12 % v EÚ a 7 % v Spojených štátoch. Hodnota poľnohospodárskych vývozov EÚ do Spojených štátov predstavuje 15 miliárd EUR ročne, čo zodpovedá len 4 % všetkých vývozov tovarov a služieb. Podľa Dow Jones News samotný vývoz strojov  dosiahol takmer štvornásobný objem.

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN