Bezpečnosť a účinnosť L-treonínu pre všetky druhy zvierat

Predmetom  tohto vedeckého stanoviska Panelu pre doplnkové látky (FEEDAP) Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) je L-treonín produkovaný fermentáciou geneticky modifikovaného kmeňa Escherichia coli (CGMCC 7.232). Takýto L-treonín je určený na použitie ako kŕmna doplnková látka (KDL) do krmív a pitnej vody, a to pre všetky druhy a kategórie zvierat.
 
V KDL nebola zistená prítomnosť produkčného kmeňa a ani jeho rekombinantná DNA. KDL nevyvoláva žiadne obavy ohľadom bezpečnosti, ktoré sú spojené s genetickou modifikáciou produkčného kmeňa. KDL je považovaná za bezpečnú pre cieľové druhy zvierat.
 
Panel FEEDAP vyjadril obavy týkajúce sa bezpečnosti pri súčasnom podávaní L-treonínu v krmive a vo vode na pitie.
 
KDL je bezpečná pre spotrebiteľa. Vzhľadom na absenciu údajov nemôže panel FEEDAP dospieť k záveru ohľadom dráždivosti KDL pre pokožku a oči alebo o tom, či môže byť KDL kožným senzibilizátorom. Osoby manipulujúce s KDL môžu byť ohrozené inhalačnou expozíciou endotoxínmi. KDL je bezpečná pre životné prostredie.
 
KDL je považovaná za účinný zdroj aminokyseliny L-treonínu pre všetky druhy zvierat. Aby bol
L-treonín účinný u prežúvavcov tak ako u neprežúvavcov, vyžaduje si ochranu proti degradácii v bachore.
 

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN