Ceny agrovýrobkov boli v septembri nižšie o 5,8 %

BRATISLAVA (TASR) - Ceny poľnohospodárskych výrobkov boli v septembri 2014 medziročne nižšie o 5,8 % v dôsledku poklesu cien rastlinných výrobkov o 9,7 %. Ceny živočíšnych výrobkov sa zvýšili o 0,8 %. Informoval o tom v Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Z rastlinných výrobkov klesli ceny obilnín o 8,2 %, olejnatých plodov a semien o 17,1 %, ovocia a zeleniny o 5,4 % a zemiakov o 24 %. Zvýšili sa ceny kŕmnych strukovín o 1,5 %.

Zo živočíšnych výrobkov sa znížili ceny jatočných ošípaných o 6,3 %, jatočnej hydiny a kurčiat jatočných zhodne o 3,4 % a jalovíc jatočných o 2,9 %. Zvýšili sa ceny surovej ovčej vlny v pote o 4,7 %, konzumných slepačích vajec o 4,2 %, surového kravského mlieka o 3,9 %, jatočných jahniat a oviec o 2,5 %, hovädzieho dobytka vrátane teliat o 1,4 % a živých rýb o 0,7 %.

Od začiatku roka 2014 medziročne klesli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 7,3 %, vplyvom nižších cien rastlinných výrobkov o 13,5 % a živočíšnych výrobkov o 0,3 %.

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce