Na návšteve v PD Malženice

Poľnohospodári Poľnohospodárskeho družstva Malženice mali jarné práce v prvej polovici marca v plnom prúde. Oziminy prezimovali v dobrom stave a tým porastom pšenice, ktoré slabšie odnožili, pomohli prihnojením.
 
 
Začínajúce sa sucho na Slovensku, na ktoré spolu s poľnohospodármi upozorňujú aj meteorológovia, sa v malženickom chotári vďaka marcovým zrážkam výrazne zmiernilo. Tento fakt napomohol pri jarných prácach a príprave pôdy na sejbu.
 
Práve v čase našej návštevy s mikrofónom a kamerou (20. marca 2019) na poliach, ktoré podnik na trnavskej tabuli obhospodaruje, traktory siali do pôdy cukrovú repu.
 
Podľa predsedu družstva Petra Čeligu plánujú malženickí roľníci zasiať cukrovú repu na celkovej výmere 119 ha. „Práce sme začali 19. marca. Sejba momentálne pokračuje bez problémov a v priaznivom tempe. Cez víkend v tejto oblasti pršalo, čo prispelo k zdarnému priebehu prác. Pôda je dobre pripravená a je aj v dobrom stave,“ uviedol 20. marca predseda družstva.
 
Je mimoriadne dôležité, aby v prípade cukrovej repy mali poľnohospodári vydarenú pestovateľskú sezónu. Akýkoľvek problém, či už súvisiaci s chorobnosťou alebo nie ideálnym priebehom počasia počas roka, tak môže ešte viac ohroziť stabilitu celej cukrovej vertikály. Výrazný pád ceny cukru na svetových trhoch, ktorá vlani dosiahla minimum za posledných 11 rokov a veľké prebytky cukru na európskych a svetových trhoch naďalej ohrozujú strategický sektor cukrovej repy a cukru na Slovensku. Kryštálový cukor sa v našich obchodoch počas predchádzajúcich mesiacov predával za najnižšie ceny od začiatku tisícročia.
 
 
Práve z toho dôvodu je pre fungovanie cukrovej vertikály a zachovanie sebestačnosti vo výrobe cukru /120%/ a pestovateľskej výmery /priemer je cca. 22 500 ha /podstatné, aby bola cukrová repa aj v budúcnosti naďalej zaradená medzi citlivé komodity. Aj v PD Malženice sa spoliehajú na to, že finančný príspevok zo systémového opatrenia zelená nafta pomôže stabilizovať výrobu v tomto náročnom období.
 
„Vlani a tento rok sme navýšili cukrovú repu o 20 ha, pretože sme mali výpadok v osivovej kukurici. Stabilizovať sektor však bez podpory štátu nepôjde. Vstupy do výroby sa nám neustále zvyšujú, cena repy sa dostala na historické minimá,“ dopĺňa P. Čeliga.
 
Okrem cukrovej repy sa na družstve venujú aj ďalším plodinám. Na výmere 743 ha pestujú ešte aj pšenicu ozimnú, pšenicu tvrdú, jačmeň jarný, osivovú kukuricu a majú i krmovinovú základňu pre hovädzí dobytok.
 
V rámci živočíšnej výroby majú uzavretý obrat stáda s počtom 540-560 kusov hovädzieho dobytka. 180 kusov dojníc - červených holštíniek - pri minuloročnej úžitkovosti 24 litrov dáva mlieko na spracovanie pre bratislavskú mliekareň.
 
 
Pozrite si aj krátky rozhovor hovorkyne SPPK Jany Holéciovej s predsedom PD Malženice Petrom Čeligom, ktorý sme nahrávali 20. marca 2019.
 

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN