Druhá pomoc občanom, firmám a SZČO

Minister hospodárstva Richard Sulík ocenil dohodu vlády s bankami, ktorá sa týka odkladu splátok úverov. Klienti bánk budú môcť za jasne stanovených podmienok v čase pandémie koronavírusu požiadať o odloženie splátok úveru na maximálne deväť mesiacov. „Toto opatrenie bolo potrebné. Súhlasím s tým, aby došlo k odkladu v prípadoch, keď to budú bežní klienti alebo podnikatelia potrebovať. Podmienky zároveň musia byť ľahko kontrolovateľné,“ uviedol Richard Sulík.
 
 
Šéf rezortu hospodárstva zároveň ocenil ústretovosť predstaviteľov bankového sektora. Diskusia s bankami pokračuje, už čoskoro by podľa ministra mohli podnikatelia postihnutí koronakrízou od bánk získať úver, za časť ktorého bude ručiť štát. Rokuje sa aj o riešeniach pre veľké firmy. 
 
Vláda sa s bankami zatiaľ dohodla na troch opatreniach. Prvé sa týka odkladu splátok úverov maximálne na deväť mesiacov pre bežných ľudí, pričom celý proces by mal byť podľa ministra financií Eduarda Hegera jednoducho nastavený - uskutoční sa elektronicky prostredníctvom formulára. Zároveň je podmienkou, aby klienti nemali mať negatívny záznam v úverovom registri. Druhé opatrenie sa týka odkladu splátok úverov pre SZČO, malé a stredné firmy. Tretím opatrením je zvýšenie bezkontaktných platieb bez použitia PIN kódu z 20 na 50 eur. „Je to ďalší diel mozaiky v boji proti koronakríze. Zároveň naďalej rokujeme a intenzívne pracujeme na ďalších opatreniach, ktoré chceme samozrejme predstaviť v čo najkratšom čase,“ doplnil minister hospodárstva Richard Sulík. 
 
Minister zároveň avizoval, že na koaličné rokovania predložil napríklad návrh na uhradenie časti nájomného v prípade prevádzok, ktoré povinne nariadil zatvoriť štát. „Toto je vec, na ktorej mi záleží, a ktorá veľmi pomôže prevádzkam. Rokujem o tomto opatrení s koaličnými partnermi.“ Z ekonomického hľadiska je podľa neho potrebné postupne čím skôr otvoriť predajne, no na druhej strane neohroziť zdravie ľudí. „Som za to, aby sme v tom pokračovali. Viem si predstaviť napríklad predajne automobilov – je tam nízka koncentrácia ľudí, predajne sú veľké, je ľahké dodržať pravidlo o jednom zákazníkovi na 25 m2 predajnej plochy. Samozrejme, za dodržiavania prísnych hygienických opatrení,“ upresnil Richard Sulík.
 
Minister hospodárstva tvrdí, že kríza so sebou môže priniesť z pohľadu firiem nielen negatíva, ale aj pozitíva. Na jednej strane očakáva vlnu bankrotov, ktoré sú prirodzeným dôsledkom krízy. Podľa Sulíka je však dôležité, aby to nezasiahlo veľký počet firiem. „Na strane druhej - každá kríza je zároveň aj šancou. Teraz je príležitosť urobiť si vo firmách poriadok, zamyslieť sa nad organizačnými zmenami. Spoločnosti môžu vyjsť z krízy aj posilnené,“ uzavrel minister.

 


Dokumenty na stiahnutie

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN