Slovensko oslavuje Medzinárodný deň mlieka

Medzinárodný deň mlieka sa na celom svete každoročne oslavuje tretí májový utorok. Tento rok pripadne tento deň na utorok 21. mája 2024.

Slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka, ale aj odborníci na výživu pripomínajú verejnosti dôležitosť konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov.

„Slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka sa pripájajú k oslavám Medzinárodného dňa mlieka. Medzinárodný deň mlieka považujeme za deň úcty ku všetkým, ktorí sa akoukoľvek formou podieľajú na výrobe, spracovaní, doprave, predaji, či konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov," hovorí Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Význam mlieka a mliečnych výrobkov pre zdravú výživu ľudí opakovane potvrdzujú odborníci na výživu po celom svete, pričom vyzdvihujú mlieko ako jednu z najkomplexnejších potravín z hľadiska výživovej hodnoty. Svojím zložením je mlieko nenahraditeľným pre zdravú výživu, je to potravina s najširším účinným spektrom. Hlavné zložky – bielkoviny, tuk, mliečny cukor, minerálne látky a tiež esenciálne nutričné látky, vitamíny a iné dôležité látky – robia z mlieka komplexnú vyváženú potravinu pre všetky vekové i zdravotné kategórie ľudí. K zdravej výžive prispievajú aj živé mliečne kultúry so svojimi probiotickými vlastnosťami, najmä svojou biologickou hodnotou významne pozitívne ovplyvňujú tráviaci systém a metabolizmus ľudí a tým aj zdravie.

Výroba mlieka a mliečnych výrobkov podlieha prísnej európskej aj národnej legislatíve. Celý proces od výroby, cez spracovanie až po samotný predaj na pultoch je pod stálym veterinárnym dozorom, a tak je zaručená bezpečnosť slovenských mliečnych výrobkov.

Svetová zdravotná organizácia (WHO) odporúča spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov v množstve minimálne 220 kg na osobu za rok. Ich spotreba na Slovensku je oproti odporúčanej stále nízka, pohybuje na úrovni 189 kg na osobu za rok. Slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka už od roku 2008 realizujú aktivity s cieľom zvýšenia spotreby mlieka a mliečnych výrobkov. Aktivity realizujú z prostriedkov Mliečneho fondu, do ktorého prispievajú rovnakým dielom za každý liter vydojeného a spracovaného kravského mlieka. Týmito aktivitami sa za obdobie od roku 2008 podarilo zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov zo 153 kg na 189 kg na osobu za rok.

„Nielen počas Medzinárodného dňa mlieka ale až do konca mája sa môžu školské kolektívy a rodiny prihlásiť na Deň otvorených dverí na mliečnych farmách. Ukázať cestu mlieka školákom ale aj rodinám sa rozhodli slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka rovno na mieste, odkiaľ mlieko pochádza. Brány 36 slovenských mliečnych fariem sa otvoria 14. júna pre školské kolektívy a 15. júna pre rodiny s deťmi. Na Deň otvorených dverí je možné sa prihlásiť na www.adoptujkravicku.sk najneskôr do 31.5.2024," dodáva Gabriela Ruzsik, marketingová manažérka Mliečneho fondu.

Pripite si na Medzinárodný deň mlieka pohárom tejto vzácnej tekutiny!

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce