Cestovné kancelárie a preplácanie nájmov sú pre ministerstvo hospodárstva prioritou

Vicepremiér pre ekonomiku a šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík považuje refundáciu nájmov zatvoreným prevádzkam za prioritu, na ktorej chce čím skôr nájsť dohodu s koaličnými partnermi. Podľa diskutovaného modelu by väčšiu časť nájomného uhrádzal štát, prevádzkovatelia by podľa ministra platili len nízke percento. Šéf rezortu hospodárstva zároveň potvrdil, že spolu s ministrom dopravy pracujú na opatreniach pre cestovné kancelárie a ich klientov. Konkrétne kroky by mala vláda podľa Sulíka predstaviť najneskôr na budúci týždeň. 
 
Vláda prijala v súvislosti s pandémiou koronavírusu už viacero opatrení, ktoré by mali podnikateľom uľahčiť súčasnú situáciu. Podľa ministra hospodárstva je však potrebné nájsť dohodu predovšetkým na refundácii nájmu obchodným prevádzkam, ktoré musia byť zatvorené alebo majú nízke tržby. Prevádzkovatelia predajní majú podľa Richarda Sulíka vo väčšine prípadov štyri kategórie nákladov – zamestnanci, nájom, energie a úvery. „Zo štyroch typov nákladových položiek sme už na 3 našli dobré riešenia, chýba nám iba nájom. Musíme bezpodmienečne konať, pretože tie prevádzky majú často vysoké nájmy, keď sú v obchodných centrách alebo exponovaných priestoroch. Nie všetci vedia fungovať tak, že si budú 2 mesiace len tak platiť nájom,“ zdôraznil minister hospodárstva, ktorý dúfa, že vláda v tejto otázke nájde konsenzus. „Viem si predstaviť, že štát uhradí časť nájmov, zákonom donúti prenajímateľov znížiť nájomné o minimálne 30 % a nejaké nízke percento necháme tým nájomcom. Treba si uvedomiť, že oni nemajú žiadne tržby, preto musíme byť čo najviac ústretoví,“ upresnil Richard Sulík. O podobnom modeli sa podľa neho diskutuje aj v susednej Českej republike.
 
Šéf rezortu hospodárstva zároveň ubezpečil predstaviteľov cestovných kancelárií a ich klientov, že spolu s ministrom hospodárstva Andrejom Doležalom intenzívne pracujú na konkrétnych riešeniach, ktoré by mali tomuto segmentu pomôcť. „Nie je to jednoduché, ale pracujeme na tom, rokovania pokračujú. Budeme to musieť rozumne  vymyslieť, pretože na jednej strane ide o ochranu spotrebiteľov, na strane druhej nechceme, aby cestovné kancelárie masívne krachovali,“ dodal Sulík. „Najneskôr na budúci týždeň by sme mali prezentovať niečo, za čím stojí celá vláda,“ uzavrel minister hospodárstva.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce