Nové vína v kolekcii Národného salónu vín SR

Výsledky 1. kola súťaže Národný salón vín SR 2024

Národný salón vín Slovenskej republiky, kolekcia 100 top slovenských vín, vybral 25 vín v 19. ročníku jarného kola najvyššej slovenskej súťaže na hodnotenie vín. Verejnosť ju môže celý rok ochutnávať v priestoroch Apponyiho paláca v Bratislave. Do Národného salónu vín sa v ostatných rokoch vyberajú vína v dvoch kolách. V prvom „jarnom“ kole sa počas odbornej degustácie vyselektuje 25 vín z kategórií – šumivé, perlivé vína a tiché vína, pričom tiché vína degustátori vyberajú z bielych vín vyrobených zo skorých odrôd a ružových vín. V druhom kole kolekciu doplnia ostatné vína (tiché biele vína ostatných odrôd a aj starších ročníkov, červené vína a tokajské vína).

Tri poroty školených hodnotiteľov vybrali 16. mája 25 slovenských vín, ktoré sa stanú súčasťou kolekcie Národného salónu vín SR 2024 – najvyššej vinárskej súťaže na Slovensku. Vinári tento rok prihlásili do prvého kola 126 vzoriek. Aj tento fakt potvrdzuje kvalitu a prestíž tejto súťaže. Jej výsledky si totiž všetci zákazníci môžu vychutnať celoročne - v expozícii Múzea vinohradníctva v Apponyiho paláci.

Dôležité fakty

Počet prihlásených vzoriek celkovo: 126 (1. kolo)

Počet zúčastnených výrobcov: 32

Hodnotené kategórie:

vína perlivé vína šumivé

vína tiché biele skoré odrody suché, polosuché, polosladké biele

vína tiché ružové suché

vína tiché ružové polosuché

Vína hodnotia školení degustátori anonymne pod vedením skúsených predsedov komisií. Aj v tomto roku sa víno hodnotilo v sériách, to znamená, že sa hodnotiteľom naraz naliala séria 4 – 5 vín, ktoré sa ohodnotili 100-bodovým systémom a zároveň si degustátori mohli porovnať vzorky medzi sebou. Hodnotenie sa osvedčilo a je zárukou, že sa vyberú naozaj top vína.

Šampióni 1.kola

Kategória

Šampión

I.        Perlivé vína

Sparkling rosé, Víno Nichta

II.       Šumivé vína

Sekt Pálffy brut, Shebo Winery Trade

III.      Biele skoré odrody

Irsai Oliver, 2023, Juran - Vinárstvo

 

IV.      Ružové suché vína

Cabernet Sauvignon rosé,

2023, suché, Víno Mrva and Stanko

V.       Ružové polosuché a polosladké vína

Cabernet Sauvignon rosé, 2023, polosuché, Víno Mrva and Stanko

48 prihlásených vín s bublinkami poukazuje na rastúci trend v tejto kategórii. Potvrdzuje to aj trend v obchode, kde záujem o perlivé vína stúpol o 100 % za posledných 5 rokov. Perlivé vína sa do salónu dostali 3 a šampiónom sa stalo ružové od Víno Nichta. Šumivé vína sú stabilnou súčasťou salónu. Zaujímavosťou je zvyšujúci sa trend prihlasujúcich výrobcov, kedy šumivé vína prihlásilo až 10 vinárstiev. Aj keď v rozstrele (medzi najlepšie hodnotenými) sa ocitli tradiční výrobcovia – Hubert JE a Shebo Winery Trade ,v ponuke sektov sa môžete tešiť aj na novinky Rizling vlašský od Víno Velkeer. Svoju účasť ako tradičných výrobcov vysokokvalitných sektov potvrdili Sekt 1933 z Topoľčianok a Sekt Matyšák brut. Ružové vína, v ktorých hrá Slovensko celosvetový prím, potešili všetkých degustátorov, celkovo sa hodnotilo 43 vín, ktoré získali na niektorej z nominačných výstav zlatú alebo striebornú medailu. Šampiónom v oboch kategóriách ružových vín sa stalo Víno Mrva and Stanko, vlajková loď slovenských ružových vín. Biele skoré odrody prevalcovali iršaie a muškáty, šampiónom kategórie sa stal Irsai Oliver od Jurana. Tieto vína svojou primárnou aromatikou potvrdzujú, prečo sa ľudom páčia a že majú na našom trhu svoje miesto.

Ako podotkol Vladimír Mrva, prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, tieto vína s primárnou aromatikou odrážajú charakter ročníka, prinášajú príjemné spomienky na jar a na leto, voňajú po rozkvitnutej lúke a v chuti navodzujú charakter hravosti a harmónie, ktorú máte chuť preniesť aj do života.

Vinári vynaložili pri výrobe týchto vín maximálne úsilie, teraz je už na konzumentoch, aby tieto vína ocenili.

A aký je úvod ročníka 2024 a aký bol ročník 2023 z pohľadu pestovateľov - vinohradníkov?

Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, upozornila, že minulý rok sme dosiahli historicky najnižšie výnosy a výroba

vína poklesla na historické minimum - vyrobilo sa len 24 miliónov litrov slovenského vína, čo je o 10 miliónov litrov menej, ako je dlhodobý priemer. Sucho v roku 2022 spôsobilo nižšiu násadu kvetov a potom upršané počasie s tlakom perenospóry priniesli obrovské straty na úrode v roku 2023.

Jar 2024 sa začala veľmi skoro a aj vinič začal slziť o 6 týždňov skôr ako zvyčajne. Postihli ho lokálne aj jarné mrazy, a tak vinohradníci opäť počítajú straty. Kvitnutie je posunuté o 2 týždne vopred, dúfajme, že počasie bude tento rok vinohradníkom priať a podarí sa vytvoriť výnimočný ročník.

Aj tento rok potvrdzuje, že situácia v sektore vinohradníctva a vinárstva ostáva veľmi napätá. Vinohradníci minulý rok utrpeli finančné straty, pretože mnohí prišli o veľkú časť úrody, pričom náklady na ošetrovanie im ostali. „A tak si opakovane kladú otázku či sa vôbec vinohradníctvo v tejto krajine oplatí. Nie je ocenené ani finančne, ani morálne, úctou k vinohradníkom a vinárom, ktorí sa starajú o túto krajinu,“ uviedla Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, Pripomenula, že od roku 2021 zaznamenávame pokles spotreby vína na Slovensku, za minulý rok o 3%. Najprv to bola pandémia, teraz zvyšujúce sa ceny všetkého nielen potravín nútia zákazníkov šetriť a siahať po lacnejších zväčša zahraničných vínach. Zahraničné vína a najmä ich nízka cena sú už dlhodobo konkurenciou pre slovenských vinárov.

Národný salón vín SR je trvalou expozíciou najlepších slovenských vín, ktoré môžu návštevníci celoročne ochutnať a zakúpiť si v Múzeu vinohradníctva v Apponyiho paláci v Bratislave. Organizátorom a prevádzkovateľom NSV SR je Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska. Vybrané vína sa budú dať ochutnať v Národnom salóne vín SR už od 1. októbra 2023. Viac informácií nájdete na www.salonvin.sk.

 

Kompletné výsledky 1.kola:

Ružové tiché suché vína

 

 

Rulandské modré

Villa Víno Rača, a.s.

NZ

Frankovka

Villa Víno Rača, a.s.

NZ

Cabernet Sauvignon

Peter Ščepán Vinovin/Vinovin

Akostne vino

Cabernet Sauvignon Rosé, suché

VÍNO MRVA & STANKO, a.s.

CHOP / suché

 

 

 

Ružové tiché polosuché a polosladké vína

ST.GEORGE Cabernet Sauvignon rosé

Vinárstvo Dubovský a Grančič

akostne

 

Cabernet Sauvignon Rosé, polosuché

 

VÍNO MRVA & STANKO, a.s.

víno s CHOP /

polosuché

Cabernet Sauvignon Rosé

Šintavan s.r.o.

akostné

 

Cabernet Sauvignon rosé

 

MOVINO spol. s r.o.

akostné víno

odrodové

 

 

Cabernet Sauvignon Premium 2023

Shebo Winery, a. s.

výber z hrozna

Cabernet Sauvignon

Víno Matyšák s.r.o.

bobuľový výber

 

 

 

Biele tiché vína skoré odrody

 

 

Irsai Oliver

JURAN - Vinárstvo s.r.o.

BZO

Muškát moravský

Víno Matyšák s.r.o.

akostné vono

Muškát moravský

JURAN - Vinárstvo s.r.o.

BZO

 

Muškát moravský

Panonia Winery,

s.r.o./Vinárstvo Golguz

 

akostné

Muškát žlutý

Villa Víno Rača, a.s.

NZ

Muškát žltý 2023

ViaJur, s.r.o/ViaJur, s.r.o.

-

 

Muškát Žltý Sauvignon Cuvée

 

VÍNO MRVA & STANKO, a.s.

značkové víno /

suché

 

 

 

Šumivé vína

 

 

Sekt Pálffy brut

Shebo Winery Trade s.r.o.

AOV

 

Rizling vlašský

Víno Velkeer 1113

s.r.o./VELKEER

 

pestovateľský sekt

Sekt Matyšák brut

Víno Matyšák s.r.o.

akostné šumivé víno

 

Hubert Johann

 

Hubert J.E.

sekt vinohradníckej

oblasti

Sekt 1933 Elegant cuvée

Château Topoľčianky

Sekt V.O.

 

 

 

Perlivé vína

 

 

Chateau Rúbaň Cabernet Sauvignon

rose sparkling

Vienna DC a.s. Chateau

Rúbaň

 

sýtené

Momento Asti biele

Víno Matyšák s.r.o.

perlivé víno

SPARKLING Rosé

VÍNO NICHTA s.r.o

sýtené perlivé víno

 

 

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce