Svetové ceny obilnín sú medziročne nižšie v priemere o 12 %
11/09/2024 | Matej Korpáš, Tlačový odbor
» Index cien potravín FAO zaznamenal v auguste nepatrný pokles a dostal sa na úroveň 120,7 bodu. Spôsobili to poklesy cenových indexov cukru, mäsa a obilnín. Práve tie prevážili nad rastom cien rastlinných olejov a mliečnych výrobkov. Medziročne je hodnota indexu v priemere o 1,1 % nižšia. Zároveň je o 24,7 % pod vrcholom z marca 2022.
» Index cien obilnín FAO dosiahol v auguste v priemere 110,1 bodu, čo je o 0,5 % menej ako v júli. Medziročne je cena nižšia o 11,9 %. Globálne vývozné ceny pšenice medzimesačne klesajú, čo je odrazom slabého medzinárodného dopytu a silnej konkurencie medzi exportérmi predovšetkým z Čierneho mora za konkurencieschopné ceny. K mäkšiemu cenovému tónu prispela aj vyššia produkcia pšenice v Argentíne a Spojených štátoch amerických, ako sa pôvodne očakávalo. Naopak, svetové ceny kukurice mierne posilnili, a to z dôvodu vplyvu horúčav na výnosy v Európskej únii a Spojených štátov amerických. K podpore cien prispeli aj prognózy z Ukrajiny, kde by sa mala produkcia znižovať. Svetové ceny jačmeňa klesli, zatiaľ čo ceny ciroku vzrástli. Index cien ryže FAO sa v auguste zvýšil o 0,6 %.
» Index cien rastlinného oleja FAO dosiahol v auguste v priemere 136,0 bodov, čo je medzimesačný nárast o 0,8 %. Zároveň ide o najvyššiu úroveň od januára 2023. Okrajový nárast odrážal predovšetkým vyššie svetové ceny palmového oleja, ktoré viac než kompenzovali nižšie ceny sójového, slnečnicového a repkového oleja. Medzinárodné ceny palmového oleja rástli už tretí mesiac po sebe. Naopak, medzinárodné ceny sójového oleja klesli, čo ovplyvnili najmä vyhliadky na bohatú globálnu produkciu sóje v sezóne 2024/25. Svetové ceny slnečnicového a repkového oleja po niekoľkomesačnom raste klesli, čo do značnej miery odrážalo spomalenie globálneho dopytu a sezónny tlak na zber repky olejnej v Kanade.
» Index cien mliečnych výrobkov FAO dosahoval v auguste v priemere 130,6 bodu, čo je o 2,2 % viac ako v júli. Zároveň je hodnota indexu o 14,2 % nad zodpovedajúcou hodnotou spred roka. Medzinárodné ceny všetkých mliečnych výrobkov sa v auguste zvýšili, pričom ceny sušeného plnotučného mlieka vzrástli najviac v dôsledku prudkého nárastu dovozného dopytu po okamžitých dodávkach a obmedzených zásob v hlavných výrobných regiónoch. Medzinárodné ceny masla a sušeného odstredeného mlieka sa zvýšili, pričom kvóty na maslo dosiahli historické maximum. Zvýšenie evidujeme aj pri cene syra.
» Index cien mäsa FAO klesol v auguste o 0,7 %. Medziročne je však stále o 3,7 % vyšší. Medzinárodné cenové ponuky pre hydinové mäso v auguste klesli. Dôvodom boli najmä pretrvávajúce účinky dobrovoľného pozastavenia vývozu súvisiaceho s pseudomorom hydiny v Brazílii. Vláda však už medzitým aj ohlásila ukončenie epidémie. Svetové ceny bravčového mäsa klesali už druhý mesiac po sebe v dôsledku nevýrazného dopytu po dovoze pri bohatom exporte v hlavných producentských regiónoch. Po troch mesiacoch prudkého rastu sa medzinárodné ceny ovčieho mäsa v auguste mierne znížili v dôsledku spomalenia dovozu, najmä zo strany Číny. Svetové ceny hovädzieho mäsa naopak mierne vzrástli v dôsledku sezónne klesajúcich zásob jatočných zvierat v Oceánii.
» Index cien cukru FAO dosahoval v auguste v priemere 113,9 bodu, čo je o 4,7 % menej ako v júli. Medziročne je index nižší o 23,2 %. Aktuálne sa dostal na najnižšiu úroveň od októbra 2022. Za aktuálnym poklesom sú zlepšujúce sa vyhliadky produkcie na sezónu 2024/2025 v Thajsku a Indii po priaznivých zrážkach, ktoré prospeli pestovaniu cukrovej trstiny. Okrem toho nižšie medzinárodné ceny ropy vyvíjali ďalší tlak na znižovanie cien cukru. Koncom augusta však obavy z vplyvu požiarov na polia cukrovej trstiny v kľúčových pestovateľských oblastiach Brazílie spolu so správami o nižšej produkcii cukru v prvej polovici mesiaca, podporili prudký nárast globálnych cien cukru, ktorý obsahovali celkový medzimesačný pokles.
Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 – 2004.