Svetové ceny masla kontinuálne rastú už 14 mesiacov
10/12/2024 | Matej Korpáš, Tlačový odbor
» Index cien potravín FAO dosiahol v novembri 2024 v priemere 127,5 bodu, čo je o 0,5 % viac v porovnaní s úrovňou v októbri. Zároveň ide o najvyššiu hodnotu od apríla 2023. Tento nárast bol spôsobený vyššími cenovými ponukami mliečnych výrobkov a rastlinných olejov, ktoré mierne prevážili nad poklesom cien mäsa, obilnín a cukru. V porovnaní s historickými úrovňami indexu bola novembrová hodnota o 5,7 % vyššia ako jeho zodpovedajúca hodnota spred roka. Zároveň však zostala 20,4 % pod vrcholom, ktorý index zaznamenal v marci 2022.
Index cien obilnín FAO dosiahol v novembri v priemere 111,4 bodu, čo je o 2,7 % menej ako v októbri a o 8,0 % menej ako jeho hodnota spred roka. Globálne ceny pšenice medzimesačne klesli v dôsledku zvýšených dodávok z prebiehajúcich zberov na južnej pologuli a zlepšených podmienok pre zber v roku 2025 v niektorých hlavných exportujúcich krajinách na severnej pologuli. Ceny tlmil aj slabší medzinárodný dopyt. Svetové ceny kukurice zostali v novembri stabilné v dôsledku protichodných faktorov. Tlak na znižovanie cien pramenil z celkovo priaznivého počasia v Južnej Amerike a pokračujúcou sejbou, slabším dopytom po ukrajinských dodávkach a sezónnym tlakom z aktuálnej úrody v USA. Silný domáci dopyt v Brazílii a Mexiku po dodávkach z USA naopak tlačili ceny nahor. Svetové ceny jačmeňa a ciroku v novembri mierne klesli. Ceny ryže tiež klesli a to o 4 % v dôsledku poklesu cien naprieč hlavnými trhovými segmentmi.
» Index cien rastlinných olejov FAO dosiahol v novembri v priemere 164,1 bodu. Medzimesačne narástol o 7,5 % a dosiahol najvyššiu úroveň od júla 2022. Tento nárast bol spôsobený vyššími cenovými ponukami palmového, repkového, sójového a slnečnicového oleja. Medzinárodné ceny palmového oleja sa zvýšili už šiesty mesiac po sebe. Svetové ceny sóje tiež pokračovali v raste, najmä v dôsledku silného globálneho dopytu po dovoze. Podobne vzrástli ceny repkového a slnečnicového oleja, čo odrážalo vyhliadky na sprísnenie globálnych dodávok na ich príslušných trhoch.
» Index cien mliečnych výrobkov FAO dosiahol stúpol oproti októbru o 0,6 % a dosiahol v priemere 139,9 bodu. Medziročne je hodnota indexu vyššia o 20,1 %. Medzinárodné cenové ponuky sušeného mlieka, najmä sušeného plnotučného mlieka, zaznamenali najväčší nárast v dôsledku oživenia globálneho dopytu a sezónneho poklesu produkcie mlieka v západnej Európe, ktorý vykompenzoval rastúcu sezónnu produkciu mlieka v Oceánii. Svetové ceny masla sa zvyšovali už štrnásty mesiac po sebe a dosiahli nové rekordné maximum. Spôsobuje to silný vnútorný a aj medzinárodný dopyt pri nízkych zásobách predovšetkým v západnej Európe. Ceny syrov sa tiež zvýšili, čo odrážalo obmedzenú dostupnosť na uspokojenie rastúceho dovozného dopytu po spotových dodávkach.
» Index cien mäsa FAO mal v novembri v priemere 118,1 bodu, čo je o 0,8 % menej ako revidovaná októbrová hodnota. Zároveň je to o 5,9 % viac ako pred rokom. Pokles bol spôsobený najmä nižšími medzinárodnými cenami bravčového mäsa, ktoré klesali už piaty mesiac po sebe predovšetkým v dôsledku slabších cien v Európskej únii, ktoré odzrkadľovali bohaté ponuky a trvalo utlmený svetový a domáci dopyt. Ceny ovčieho mäsa v novembri mierne klesli. Ovplyvnené boli menovými pohybmi napriek silnému medzinárodnému dopytu. Podobne aj svetové ceny hydinového mäsa mierne klesli pod tlakom rozsiahlych exportných dodávok z hlavných producentských regiónov. Medzinárodné ponuky hovädzieho mäsa zostali vo všeobecnosti stabilné. Prudký nárast cien brazílskeho hovädzieho mäsa, podporovaný silným globálnym dopytom, bol kompenzovaný nižšími austrálskymi cenami v dôsledku zníženého záujmu o nákup z USA.
» Index cien cukru FAO dosiahol v novembri v priemere 126,4 bodu, čo predstavuje zníženie oproti predošlému mesiacu o 2,4 %. Ide zároveň o pokles po dvoch po sebe idúcich mesiacoch rastu. Aktuálna hodnota indexu je medziročne nižšia o 21,7 %. Aktuálny pokles sa pripisuje začiatku nie veľmi priaznivej sezóny v Indii a Thajsku spolu s obavami o budúcoročné vyhliadky na úrodu v Brazílii. Zvýšené zrážky v kľúčových južných pestovateľských oblastiach Brazílie síce narušili priebeh zberu počas mesiaca, ale zlepšili pôdnu vlhkosť, čo prospelo budúcej úrode po dlhom období sucha. K poklesu svetových cien cukru navyše prispelo oslabenie brazílskeho realu voči americkému doláru a nižšie medzinárodné ceny ropy.
Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 – 2004.