Sektorovo riadené inovácie
03/09/2020 | Ján Baršváry, Odbor poľnohospodárstva a služieb SPPK
Projekt Sektorovo riadené inovácie (ďalej SRI), ktorý nadväzuje na projekty Národná sústava povolaní I, II, III realizované v rokoch 2010 – 2015, je v gescii Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Financovaný je z Operačného programu Ľudské zdroje a potrvá do konca roku 2022.
Nosným cieľom projektu SRI je pružný prenos nových inovačných prvkov uplatňovaných v pracovných činnostiach na pracovných miestach v jednotlivých sektoroch národného hospodárstva do poznatkovej bázy vzdelávania a prípravy pre trh práce s podporou IS NSP/SRI.
Projekt SRI reaguje na vývojové zmeny na slovenskom trhu práce, najmä na potreby jednotlivých odvetví hospodárstva ovplyvnené inováciami, digitalizáciou, novými technológiami a tiež globálnymi výzvami v politickom a hospodárskom európskom a celosvetovom kontexte. V nadväznosti na inovačné procesy sa komplexne identifikujú požiadavky zamestnávateľov jednotlivých sektorov na zodpovedajúcu kvalifikovanosť pracovných síl, ich kľúčové kompetencie, odborné vedomosti a odborné zručnosti. Sektorové stratégie odvetví sa tak premietnu do stratégií rozvoja ľudských zdrojov z hľadiska novovznikajúcich zamestnaní, ako aj rekvalifikačných procesov tých, s ktorými sa v budúcnosti v odvetviach nepočíta. Z aspektu systémového riešenia Národnej sústavy povolaní pôjde o inováciu vytvorených, ako aj tvorbu nových národných štandardov zamestnaní (ďalej len „NŠZ“). Prenos sektorovo riadených inovácií do systému monitorovania a predvídania potrieb trhu práce sa premietne v systéme celoživotného vzdelávania, najmä odbornej príprave pre slovenský trh práce.
Projekt funguje na princípe tzv. sektorových rád, ktoré zastrešuje Aliancia sektorových rád. Aliancia sektorových rád garantuje činnosť sektorových rád v Slovenskej republike. Ich koordináciou prispieva k zavedeniu nového spôsobu monitorovania požiadaviek zamestnávateľov na kvalifikovanú pracovnú silu a k zosúlaďovaniu systému celoživotného vzdelávania s potrebami trhu práce.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora je aktívna v Sektorovej rade pre poľnohospodárstvo, veterinárstvo a rybolov. Výstupom práce bude Sektorová stratégia rozvoja ľudských zdrojov v horizonte roku 2030, ktorej proces prípravy pozostáva z piatich cyklov:
-
cyklus Určenie základných premís
-
cyklus Spracovanie situačnej analýzy
-
cyklus Určenie stratégie
-
cyklus Určenie postupov, akcií na realizáciu cieľov stratégie cyklus
-
cyklus Monitorovanie plnenia, prípadne korekcie stratégie
Sektorová rada navrhla a rozpracovala nasledujúcich 5 premís:
-
Trvalo udržateľné, multifunkčné a presné poľnohospodárstvo ako predpoklad zachovania života na vidieku
-
Popularizácia agrosektora, výchova a vzdelávanie mladej generácie a riadený systém celoživotného vzdelávania
-
Uplatňovanie prvkov sociálnej ekonomiky v agrosektore
-
Zabezpečenie bezpečnosti potravín, zdravej výživy a strategickej sebestačnosti
-
Intenzívne zavádzanie digitalizácie, automatizácie, robotizácie, inovácie a aplikovaného výskumu do poľnohospodárskej praxe
Sektorová rada tiež navrhla zmeny v zozname a obsahu garantovaných národných štandardov zamestnaní (NŠZ) a doplnila ich o nové NŠZ v súvislosti s vývojom na trhu práce.
Viac informácií o projekte a jeho aktivitách je na stránke https://sustavapovolani.sk/