Svetové ceny potravín sa v júli prakticky nemenili

Index cien potravín FAO bol v júli 2024 na úrovni 120,8 bodu, čo je mierne nad revidovanou hodnotou z júna. Pokles cenového indexu obilnín prevážil nad rastom cenových indexov rastlinného oleja, mäsových výrobkov a cukru. Mliečny index sa takmer nezmenil. Medziročne sú svetové ceny potravín nižšie o 3,1 %. Zároveň sú ceny 24,7 % pod vrcholom z marca 2022.

» Index cien obilnín FAO dosiahol v júli v priemere 110,8 bodu, čo je o 3,8 % menej ako v júni. Hopdnota indexu je o 15,1 % nižšia ako v predošlom roku. Globálne exportné ceny všetkých hlavných obilnín medzimesačne klesali už druhý mesiac po sebe. Rastúca sezónna dostupnosť z prebiehajúcich zberov ozimnej pšenice na severnej pologuli a všeobecne priaznivé podmienky v Kanade a Spojených štátoch amerických podporujúce očakávania veľkých jarných zberov pšenice naďalej tlačili na znižovanie medzinárodných cien pšenice. Na cene pšenice sa podpísala aj silná konkurencia exportérov a slabý globálny dopyt. Sezónne tlaky podporili aj pokles exportných cien kukurice. Zber v Argentíne a Brazílii napredoval oproti minuloročnému tempu, zatiaľ čo hodnotenie stavu plodín v Spojených štátoch amerických zostalo nad minulým rokom a nad priemernými úrovňami. Okrem iných hrubozrnných obilnín sa v júli znížili aj svetové ceny jačmeňa a ciroku. Svetové ceny ryže v júli klesli o 2,4 %.

» Index cien rastlinných olejov FAO dosiahol v júli v priemere 135,0 bodov, čo je o 2,4 % viac ako v júni. Zároveň ide o druhý mesačný nárast po sebe. Aktuálny nárast odrážal vyššie globálne ceny palmového, sójového, slnečnicového a repkového oleja. Medzinárodné ceny palmového oleja mierne vzrástli pre dobrú produkciu v Indonézii, ktorá je popredným svetovým producentom palmového oleja. Medzitým sa svetové ceny sójového oleja v júli zhodnocovali už tretí mesiac po sebe, a to najmä v dôsledku pretrvávajúceho silného dopytu zo sektora biopalív v Amerike. Čo sa týka slnečnicových a repkových olejov, rastúce medzinárodné ceny boli podporené najmä zhoršujúcimi sa vyhliadkami na úrodu v niekoľkých hlavných producentských krajinách príslušných olejnín na sezónu 2024/25.

» Index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO sa v júli prakticky nezmenil a zaznamenal v priemere 127,7 bodu. Hodnota indexu je zároveň o 7,2 % nad zodpovedajúcou hodnotou spred roka, keďže pokles indexov pre sušené mlieko takmer vyrovnal nárast indexov masla a syra. Svetové ceny sušeného mlieka sa v júli znížili, čo bolo podporené slabým dovozným dopytom, najmä po spotových dodávkach a čiastočne v dôsledku letného útlmu trhových aktivít v západnej Európe. Naopak medzinárodné ceny masla sa mierne zvyšovali už desiaty mesiac po sebe, čo odrážalo obmedzené exportovateľné zásoby najmä v západnej Európe. Medzitým sa svetové ceny syra mierne zvýšili, predovšetkým v dôsledku vysokého vnútorného predaja v západnej Európe.

» Index cien mäsa FAO dosiahol v júli v priemere 119,5 bodu, čo je o 1,2 % viac ako v júni. Zároveň je hodnota indexu o 0,8 % nad zodpovedajúcou hodnotou spred roka. V júli sa medzinárodné ceny ovčieho a hovädzieho mäsa zvýšili, a to najmä vďaka silnému dovoznému dopytu a sezónne klesajúcim zásobám jatočných zvierat v Oceánii. Medzitým sa medzinárodné ceny hydinového mäsa zvýšili v dôsledku silného dopytu po dovoze najmä z Blízkeho východu a severnej Afriky. Veľký vplyv na ceny má aj prepuknutie vtáčej chrípky v niekoľkých hlavných producentských regiónoch. Naopak, ceny bravčového mäsa mierne klesli pre nadmernú ponuku v západnej Európe v dôsledku slabšieho zahraničného a vnútorného dopytu, ktorý údajne ešte viac zhoršilo čínske začatie antidumpingového vyšetrovania a pretrvávajúce obmedzenia v prístupe na zahraničné trhy v dôsledku prepuknutia afrického moru ošípaných.

» Index cien cukru FAO dosiahol v júli v priemere 120,2 bodu, čo je o 0,7 % viac ako v júni. Ide tak o druhý mesiac rastu v rade. Svetové ceny cukru však medziročne klesli o 17,9 %. Júlový nárast bol spôsobený nižšou produkciou cukru v Brazílii v prvej polovici mesiaca. Vplyv na cenu mali pretrvávajúce obavy zo sucha v Brazílii. Nedávne zvýšenie cien etanolu rovnako podporili globálne ceny cukru.

Index cien potravín FAO (FAO Food Price Index; FAO je skratka pre Food and Agriculture Organization, v preklade Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) je mierkou mesačných zmien medzinárodných cien základných potravinárskych komodít.
Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 – 2004.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce