Výjazdové rokovanie Predstavenstva SPPK za účasti ministra
24/09/2024 | Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
Výjazdové rokovanie Predstavenstva Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory sa uskutočnilo 16. septembra vo Vígľaši. Medzi poľnohospodárov a potravinárov zavítal aj rezortný minister spolu s generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry.
Vedenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory sa chce stretávať počas rokovaní predstavenstva aj priamo s regionálnymi poľnohospodármi a potravinármi. Cieľom je, aby sa zasadnutia predstavenstva uskutočňovali aj výjazdovou formou – priamo vo vybraných regiónoch.
Aj preto sa septembrovej diskusie zúčastnili aj zástupcovia regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr Banskej Bystrice, Zvolena, Veľkého Krtíša a Lučenca.
Diskusia členov predstavenstva komory a regionálnych komôr sa týkali viacerých tém – kampane priamych platieb 2024 či škôd spôsobených hrabošmi. V rámci legislatívnych materiálov sa hovorilo aj o legislatívnych zmenách v chovoch ošípaných a príprave zákona o poľovníctve.
Aj o záplavách
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč zavítal na rokovanie do Vígľaša len pár hodín pred mimoriadnym zasadnutím vlády SR k záplavám. Dramatická situácia najmä na západe krajiny a v oblasti Kysúc sa týka aj tých poľnohospodárov, ktorí hospodária v daných oblastiach.
Predbežne prvé hodnotenia situácie hovoria o tom, že veľmi náročná situácia je najmä v oblasti Senice, Skalice, Holíča alebo aj Radošoviec, kde boli zaplavené polia a poľnohospodárske družstvo. Trenčianska poľnohospodárska a potravinárska komora naznačila problémy na pohraničnom území Moravy a Slovenska – najmä v oblasti Moravského Lieskového a Bošácej.
Momentálne musia poľnohospodári počkať na to, keď voda opadne. Až následne budú vedieť povedať, aký je rozsah škôd. V tých miestach, kde bola voda na poliach – čakáva Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora vplyv napríklad na zasiatu repku olejnú a ďalšie operácie na poliach. Jesenným plodinám tieto zrážky už nepomohli. Dopady záplav sú zároveň novou situáciou pre žiadateľov priamych platieb.
Obávame sa, ako vyhodnotí tri extrémne tohtoročné poveternostné zmeny plôch PPA vo vzťahu k priamym platbám.
Diskusia s hosťami rokovania
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR chce aj naďalej pokračovať v odbornej diskusii s poľnohospodármi a potravinármi. Hovoril o kampani 2024 a vyplácaní priamych platieb aj formou záloh. „Do konca septembra budeme oficiálne informovať verejnosť, v akej výške a v akých schémach budeme financovať odvetvie,“ naznačil generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Marek Čepko.
Prítomní poľnohospodári sa zaujímali o čerpanie finančných zdrojov prostredníctvom výziev, o príprave na kampaň 2024, fungovaní systému AMS a jednotlivé schémy štátnej pomoci.
O odlesňovaní
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady o sprístupnení určitých komodít a výrobkov spojených s odlesňovaním a degradáciou lesov na trhu Európskej únie a ich vývoze z Európskej únie bolo ďalším bodom rokovania Predstavenstva SPPK.
Nariadením sa stanovujú pravidlá týkajúce sa výrobkov umiestňovaných, sprístupňovaných na trhu únie a vyvážaných z únie, ktoré obsahujú príslušné komodity. Ide o hovädzí dobytok, kakao, kávu, palmu olejnú, kaučuk, sóju, drevo a komodity, ktoré boli nimi kŕmené alebo boli vyrobené s ich použitím.
Zakazuje sa umiestňovať, sprístupňovať alebo vyvážať také komodity, resp. výrobky, ktoré spôsobujú odlesňovanie či nie sú opatrené vyhlásením o náležitej starostlivosti.
Hospodárske subjekty budú musieť uplatňovať náležitú starostlivosť pred umiestnením príslušných výrobkov na trh alebo ich vývozom s cieľom preukázať, že príslušné výrobky sú v súlade s predmetným nariadením.
Hospodárske subjekty, ktoré na základe uplatňovania náležitej starostlivosti dospejú k záveru, že príslušné výrobky sú v súlade s nariadením, pred umiestnením výrobkov na trh alebo pred ich vývozom sprístupnia príslušným orgánom prostredníctvom informačného systému vyhlásenie o náležitej starostlivosti. Takéto elektronicky dostupné a zasielateľné vyhlásenie o náležitej starostlivosti musí obsahovať informácie stanovené v prílohe II nariadenia pre príslušné výrobky a vyhlásenie hospodárskeho subjektu, že uplatnil náležitú starostlivosť a že sa nezistilo žiadne riziko alebo sa zistilo len zanedbateľné riziko.
Záznamy o vyhláseniach o náležitej starostlivosti sa budú musieť uchovávať päť rokov od dátumu predloženia vyhlásenia prostredníctvom informačného systému.
Hospodárske subjekty oznamujú hospodárskym subjektom a obchodníkom na nižších úrovniach dodávateľského reťazca všetky informácie potrebné na preukázanie toho, že sa uplatnila náležitá starostlivosť a že sa nezistilo žiadne riziko alebo sa zistilo len zanedbateľné riziko, vrátane referenčných čísiel vyhlásení o náležitej starostlivosti.
Vplyv na výrobcu
Od mikro, malých a stredných podnikov sa nevyžaduje povinnosť uplatňovať náležitú starostlivosť, ak ide o príslušné výrobky obsiahnuté v príslušných výrobkoch alebo vyrobené z príslušných výrobkov, v súvislosti s ktorými sa už uplatnila náležitá starostlivosť a v ktorého prípade už bolo predložené vyhlásenie o náležitej starostlivosti. V takýchto prípadoch hospodárske subjekty poskytnú na požiadanie príslušným orgánom referenčné číslo vyhlásenia o náležitej starostlivosti. V prípade častí príslušných výrobkov, na ktoré sa neuplatnila náležitá starostlivosť, hospodárske subjekty uplatnia náležitú starostlivosť.
Veľké podniky sa môžu odvolávať na vyhlásenia o náležitej starostlivosti, ktoré sa už predložili, len po tom, ako sa presvedčili, že náležitá starostlivosť bola uplatnená v súlade s nariadením.
Náležitá starostlivosť zahŕňa zhromažďovanie informácií, údajov a dokumentov podľa nariadenia; opatrenia na posúdenia rizika, opatrenia na zmiernenie rizika. V nariadení je presne špecifikované, aké informácie, dokumenty a údaje preukazujú súlad s týmto nariadením a tieto podklady sa musia uchovávať 5 rokov.
Môže sa vykonávať zjednodušená náležitá starostlivosť, teda bez posudzovania rizika a zmierňovania rizika, ak sa zistí, že všetky príslušné komodity a príslušné výrobky boli vyprodukované v krajinách alebo ich častiach, ktoré boli klasifikované ako nízkorizikové.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora informuje o tejto téme svojich členov na rôznych pracovných poradách. V tomto štádiu si myslíme, že z nariadenia vyplýva viac otázok než odpovedí.