Európsky farmársky kongres: Formovanie poľnohospodárstva ako kľúčového aktíva pre budúcnosť Európy
30/10/2024 | Copa Cogeca
V dňoch 23. až 25. októbra sa v Bukurešti konal 11. ročník kongresu európskych farmárov, ktorý zorganizovala Copa Cogeca a ktorý podporila Rumunská aliancia pre poľnohospodárstvo a spoluprácu (AAC). Program kongresu sa zameral na nastavenie kurzu pre konkurencieschopnú a udržateľnú budúcnosť európskeho poľnohospodárstva na nasledujúce politické obdobie.
Lennart Nilsson prezident Cogeca
Približne 400 účastníkov a panelistov hľadalo na podujatí návrh riešení a budovanie synergií. Podľa organizátorov kongresu vstupujeme do nového politického obdobia, ktoré sformujú náš sektor.
Poľnohospodári a poľnohospodárske družstvá čelia neporovnateľným konvergenciám hospodárskych, klimatických a sociálnych výziev: geopolitická nestabilita, extrémne poveternostné udalosti, nespravodlivá hospodárska súťaž, vysoké vstupné náklady, nedostatok spravodlivého odmeňovania a narastajúca administratívna záťaž.
Súčasný predseda Rady pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy a rumunský minister poľnohospodárstva Florin-Ionuț Barbu zdôraznili naliehavú potrebu, aby sa európske vlády zjednotili pri zabezpečovaní životaschopnej budúcnosti pre tento sektor.
Prezident Cogeca Lennart Nilsson po skončení kongresu povedal: „Počas posledných dvoch dní sme viedli intenzívne diskusie týkajúce sa kľúčových strategických tém - napredovanie spolupráce, podpora inovácií, uľahčenie zavádzania biohospodárstva a vytvorenie dobre financovanej Iniciatívy odolnosti voči vode (Water Resilience Initiative). Príspevky členov Copa Cogeca pri riešeniach týchto tém sú nevyhnutné pre ďalšie formovanie našej vlastnej vízie budúcnosti poľnohospodárstva EÚ založenej na realite.“
Jan Doležal, predseda Agrárnej komory ČR počas diskusie
Najdôležitejším bodom, na ktorom sa zhodli všetci účastníci, je, že riadenie agropotravinárskej a vidieckej politiky na úrovni EÚ by malo zabezpečiť predvídateľnosť, požadujú tiež obmedziť zbytočnú administratívnu záťaž a vykonať dôkladné hodnotenia vplyvu.
Prezident Copa Massimiliano Giansanti vo svojom záverečnom prejave povedal: „Poľnohospodári, ktorí vyšli do ulíc v posledných mesiacoch, ukazujú, aká zraniteľná je naša komunita voči kumulatívnym vplyvom politík, trhových podmienok a geopolitických udalostí. Inštitúcie EÚ si musia znovu získať dôveru farmárov. Sú potrebné koherentné opatrenia. Toto je potrebné preukázať osobitným zvýšeným rozpočtom SPP po roku 2027, súdržnosťou v oblasti obchodu, teda aj nepresadzovať dohodu Mercosur v jej súčasnej podobe. Rovnako aj v potravinovom reťazci sú potrebné opatrenia na zvýšenie schopnosti odmeňovania.“
V závere sa vyslovil, že sme a mali by sme byť protagonistami novej dohody o konkurencieschopnosti pre poľnohospodárov, ktorá kladie poľnohospodárstvo do centra európskeho projektu: zabezpečenie spravodlivého príjmu, produktivity a inovácií na ceste k zelenému prechodu.
V tomto kritickom bode pre EÚ a s očakávanou víziou budúcnosti poľnohospodárstva EÚ všetci prítomní vedúci predstavitelia poľnohospodárstva dôrazne zopakovali, že Európa musí podporovať konkurencieschopnosť a produktivitu fariem a poľnohospodárskych družstiev.