Svetové ceny potravín sa v roku 2024 znížili o 2,1 %

Svetové ceny potravín dosiahli v decembri 2024 úroveň 127 bodov, čo znamená pokles oproti novembru o 0,5 %. Pokles cenových indexov cukru, mliečnych výrobkov, rastlinných olejov a obilnín bol silnejší ako nárast cien mäsa. Hodnota indexu zároveň medziročne podskočila o 6,7 %.

Za celý rok 2024 zaznamenal index 122 bodov, čo znamená zníženie o 2,1 % oproti roku 2023.

Index cien obilnín FAO dosiahol v decembri v priemere 111,3 bodu, čo je prakticky totožná hodnota ako v novembri. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka je index nižší o 9,3 %.

Exportné ceny pšenice zostali v decembri celkovo stabilné. Tlak na pokles spôsobený utlmeným medzinárodným dopytom a vyššou sezónnou dostupnosťou úrody v Argentíne a Austrálii bol vyvážený tlakom na vzostup zo zlých podmienok ozimných plodín v Ruskej federácii. Svetové ceny kukurice mierne vzrástli, vďaka podpore nárastu exportných predajov a prísnejšími dodávkami v Spojených štátoch amerických spolu so silným dopytom po ukrajinskom pôvode. Svetové ceny jačmeňa rástli, ceny ciroku, ale aj ryže klesli.

Ročná hodnota indexu dosiahla v priemere 113,5 bodu, čo je o 13,3 % menej ako v roku 2023. Stoja za tým predovšetkým nižšie ceny pšenice a hrubých zŕn. Ide zároveň o druhý ročný pokles od rekornej úrovne, ktorú dosiahol index v roku 2022.

Svetové ceny ryže v roku 2024 prekonali očakávania. Medziročne stúpli o takmer 1 % a dosiahli 16-ročné nominálne maximum.

Index cien rastlinných olejov FAO dosiahol v decembri v priemere 163,3 bodu, čo je medzimesačný pokles o 0,5 %. Medziročne však stúpla hodnota o 33,5 %. Okrajový pokles indexu odzrkadľoval najmä nižšie ceny sójového, repkového a slnečnicového oleja, ktoré viac než kompenzovali mierne vyššie ceny palmového oleja.

Celkovo dosiahol index cien rastlinného oleja FAO 138,2 bodu, čo je nárast o 9,4 % oproti roku 2023. Toto navýšenie je dôsledkom sprísňovania globálnych dodávok.

Index cien mäsa FAO stúpol v decembri o 0,4 % a zaznamenal v priemere 119,0 bodu. Ide o oživenie indexu po troch po sebe idúcich mesiacoch poklesu. Medziročne stúpla hodnota indexu o 7,1 %. Tento nárast bol spôsobený predovšetkým vyššími cenami hovädzieho mäsa, ktoré sú výsledkom silného globálneho dopytu spojeného s obmedzeniami výroby v dôsledku rutinných odstávok údržby na konci roka v spracovateľských závodoch vo veľkých exportujúcich krajinách. Podobne sa zvýšili medzinárodné ceny ovčieho mäsa, podporené zníženou dostupnosťou z Austrálie. Ceny bravčového mäsa naopak klesli, čo podporil slabší spotrebiteľský dopyt v Európskej únii pred zimnými prázdninami než sa očakávalo. Ceny hydinového mäsa tiež zaznamenali mierny pokles v dôsledku rozsiahlych exportných dodávok z Brazílie.

V roku 2024 stúpli svetové ceny mäsa oproti predošlému roku o 2,7 % a to vďaka silnému dopytu po dovoze z kľúčových krajín dovážajúcich mäso pri pomalšom raste globálnej produkcie. To udržalo vyššie priemerné ceny hovädzieho, ovčieho a hydinového mäsa, zatiaľ čo priemerné ceny bravčového mäsa klesli. Tie klesli predovšetkým kvôli utlmenému dopytu po dovoze a to najmä z Číny.

Index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO dosiahol v decembri v priemere 138,9 bodu, čo je o 0,7 % menej v porovnaní s novembrom. Ide tak o prvý pokles po siedmich po sebe idúcich mesiacoch zvyšovania. Stále však hodnota indexu v decembri 2024 zaznamenala zvýšenie oproti rovnakému mesiacu z predošlého roka o 17 %. Najväčší pokles v cenách zaznamenalo maslo, čím sa ukončila štrnásťmesačná séria nepretržitého stúpania. Stalo sa tak v dôsledku utlmeného globálneho dopytu a nahromadených zásob. Podobne klesli aj svetové ceny syrov a sušeného odstredeného mlieka, čo bolo spôsobené slabším medzinárodným dopytom. Naopak vďaka podpore cien v Oceánii v dôsledku solídneho globálneho dopytu (najmä v Ázii) v kombinácii s menšími zásobami v západnej Európe v dôsledku sezónne nízkej produkcie mlieka prudko stúpli medzinárodné ponuky sušeného plnotučného mlieka.

V roku 2024 ako celok dosiahol index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO v priemere 129,6 bodu, čo je o 4,7 % viac ako v roku 2023. Tento nárast bol spôsobený najmä prudkým nárastom cien masla v dôsledku vysokého globálneho dopytu a obmedzených exportovateľných dodávok.

Index cien cukru FAO dosiahol v decembri v priemere 120,0 bodu, čo je o 6,4 bodu 5,1 % menej ako v novembri. Ide tak o druhý mesačný pokles v rade. Zároveň je index o 10,6 % pod svojou hodnotou z decembra 2023. Pokles svetových cien cukru bol spôsobený vyššou produkciou v Brazílii ako sa očakávalo a oslabením brazílskeho realu voči americkému doláru. Okrem toho k poklesu svetových cien cukru prispeli aj zlepšujúce sa vyhliadky na úrodu cukrovej trstiny, ktorá sa má zbierať v Brazílii od apríla 2025.

Za rok 2024 dosiahol index cien cukru FAO v priemere 125,8 bodu, čo je o 13,2 % menej ako v roku 2023. Toto zníženie je spôsobené rekordne vysokým exportom z Brazílie počas roka a pozitívny výhľad globálnej ponuky na sezónu 2024/25.

Index cien potravín FAO (FAO Food Price Index; FAO je skratka pre Food and Agriculture Organization, v preklade Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) je mierkou mesačných zmien medzinárodných cien základných potravinárskych komodít.
Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 – 2004.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce Prenájom a predaj stavebných strojov a doplnky