Pracovná skupina pre POCC/CCC, 17. december 2024
15/01/2025 |
Miesto stretnutia: COPA-COGECA, Rue de Trèves 61, 1040 Brusel
Dátum stretnutia: 17. december 2024
Účastník stretnutia: Konzorcium
Názov aktivity: Pracovná skupina pre POCC/CCC
Predsedal: Predsedala generálna tajomníčka Elli Tsiforou
Podrobný popis aktivity:
Výmena názorov na politické usporiadanie po eurovoľbách
Bod bol zaradený do programu na základe pripomienky HU zástupcaa na konci minulého jednania. Upozornil na problém izolácie europoslancov tzv. cordon sanitaire vo frakciách ID a Patrioti pre Európu a zaujímal sa, ako vykonávať lobistické akcie.
IT (Confagricoltura) zástupkyňa predstavila doterajší spôsob lobistickej činnosti, kde bola značná časť europoslancov vo frakcii ID a tým pádom izolovaná. Napriek tomu Confagricoltura s nimi veľmi úspešne spolupracovala a oni boli nápomocní pri hlasovaní.
DE (DBV) zástupca uviedol, že DBV nespolupracovala s frakciou ID a teraz neplánuje ani s Patriotmi.
NL zástupca informoval, že NL spolupracuje so všetkými europoslancami, teda neuplatňujú žiadny cordon sanitaire.
FR (FNSEA) zástupkyňa odporučila posúdiť prístup jednotlivých europoslancov k poľnohospodárstvu.
ES (ASAJA) zástupca uviedol, že ASAJA zastáva princíp 1 europoslanec = 1 hlas.
Predsedajúca uviedla, že pri jednotlivých témach a pozícií bude prerokovaná a zvolená príslušná stratégia.
Pre informáciu:
- Európska rada pre poľnohospodársko-potravinárske odvetvie (EBAF)
Európska komisia zriadila 5. 12. 2024 EBAF, platforma má mať max. 30 účastníkov (termín na zaslanie kandidatúr je 8. 1. 2025), predsedať jej bude komisár Ch. Hansen. Jej cieľom je poskytovať nezáväzné politické poradenstvo na vysokej úrovni, poskytovať poradenstvo Komisii o strategickom politickom vývoji, podporovať dialóg a výmenu skúseností medzi svojimi členmi a vydávať stanoviská ku konkrétnym záležitostiam. Bude zasadať 2 až 6x ročne v naliehavých prípadoch aj viackrát.
Diskusia:
ES zástupca odporučil pomôcť k členstvu v EBAF aj iným organizáciám, s ktorými C-C spolupracujú. Treba požiadať Komisiu o zastúpenie podľa rozloženia miest v skupinách CDG.
DE zástupca upozornil na netransparentný prístup počas SD, HU a IT zástupcai zdieľali jeho obavy.
Podľa SE zástupcaky treba upozorniť na to, že NGOs neprispievajú ku konštruktívnemu dialógu, na druhej strane ocenila, že predsedom je komisár, ktorý sám pochádza z poľnohospodárskeho prostredia. Odporučila za člena E. Tsiforou a druhý účastník by sa menil v závislosti od prerokovávanej témy.
Sekretariát potvrdil, že bude predložená aj kandidatúra za Geopa, akademická sféra bude mať pravdepodobne rolu pozorovateľa. Vzhľadom na to, že ide o vysoko politickú tému, ihneď po zverejnení záverečnej správy SD bol zaslaný list predsedníčke Komisie s požiadavkou o maximálne zapojenie zástupcov poľnohospodárstva do EBAF a do iných ekonomických subjektov. Sekretariát bude o ďalšom vývoji informovať.
- Mercosur
Dohoda o partnerstve bola oznámená 6. 12. 2024 v Montevideu, jej znenie bolo publikované 10. 12. na stránkach Komisie. Oproti pôvodnej verzii obsahuje finálna dohoda nové prvky, ako sú úvahy o Parížskej dohode a mechanizmus obnovy rovnováhy. Prípadné hlasovanie v Parlamente by mohlo prebehnúť v júli. Sekretariát pokračuje v podrobnej analýze dohody. Téma bude predmetom predsedníctiev a prezídií.
- budúci Viacročný finančný rámec (VFR EÚ)
Sekretariát predstavil štruktúru súčasného rozpočtu EÚ na obdobie 2021-2027.
Budúci VFR sa bude týkať obdobia 2028-2034. Európska komisia by mala najneskôr v júli 2025 predložiť návrh na formálne zahájenie procesu.
Sekretariát ďalej informoval o uniknutom dokumente Komisie, z ktorého vyplýva, že Komisia plánuje zjednodušiť štruktúru rozpočtu a prejsť na prístup jednotného fondu s jednotným programovaním na úrovni členských štátov. Ďalšie úvahy a prípadné problémy súvisiace s budúcim rozpočtom sú tiež obsiahnuté v prílohe sekretariátu.
- benchmarking systém
Jedno z odporúčaní Strategického dialógu (SD) sa týka nového prístupu na zaistenie udržateľnosti v poľnohospodárstve, tzv. benchmarkingu. Systém má napr. umožniť porovnateľnosť produktov v rámci konkrétnych odvetví a nová metodika by mala slúžiť ako komplexný indikátor.
Počas zasadnutia CDG pre strategické plány SPP dňa 7. 11. 2024 sa Komisia zmienila aj o iných predstavách systému: mal by slúžiť na uľahčenie fungovania trhu a využívať sa aj na tvorbu politík vrátane príslušných orgánov v súvislosti s podporou SPP. Kľúčové je, aby bol systém robustný a nedochádzalo ku greenwashingu. Na začiatok pôjde o pilotné projekty, až potom bude systém finálne ustanovený.
V diskusii AT, DE a FR zástupcai zdôraznili dôležitosť správnej definície, či má systém znamenať len porovnanie, alebo aj kontrolu produktu.
Predsedajúca odporučila zistiť viac informácií a zaistiť včasnú prípravu predloženia vlastných požiadaviek. Sekretariát plánuje usporiadať 27. 1. 2025 seminár a prizvať Komisiu, zástupcov bankového sektora, CEJA, príp. ďalších relevantných účastníkov.
- nariadenie EÚ o odlesňovaní (EUDR)
Dňa 2. 10. 2024 navrhla Komisia Parlamentu a Rade zmenu EUDR s cieľom odložiť vstup do platnosti o 1 rok. Rada návrh už podporila 16. 10., Parlament hlasoval 14. 11. 2024, 20. 11. prebehlo rokovanie Coreperu a po trialógoch sa rozhodlo, že návrh bude ponechaný v súčasnej podobe. Text bude zverejnený 20. 12. v Úradnom vestníku EÚ.
Sekretariát C-C sa teraz usiluje o prerokovávanie aktuálnej situácie s dotknutými odvetviami na vnútroštátnej úrovni.
- AgETS
Európska komisia zadala vypracovanie externej štúdie vykonateľnosti zavedenia systému obchodovania s emisiami z poľnohospodárstva (AgETS). Štúdiu publikovala v novembri 2023 spoločnosť Trinomics. Štúdia predpokladá 5 politických možností zavedenia systému ETS v poľnohospodárstve, lebo systém obchodovania s emisiami je efektívny v iných priemyselných odvetviach.
Komisia zadala vypracovanie ďalšej štúdie, v rámci ktorej prebiehajú workshopy od septembra 2024 až do apríla 2025. Štúdia by mala byť publikovaná v máji 2025.
- smernica o monitorovaní pôdy
Smernica bola vypracovaná minulý rok, Parlament ju veľmi rýchlo schválil. Sekretariát C-C sa teraz usiluje o minimalizáciu negatívnych dopadov pre poľnohospodárov a správcov pôdy. V trialógoch sa zatiaľ nedosiahol pokrok, najkontroverznejšími otázkami sú zásady udržateľného hospodárenia s pôdou (čl. 10) a záber pôdy (čl. 11). Sekretariát pripravil dokument s hlavnými prioritami do diskusií počas trialógov .
Prínos aktivity pre poľnohospodárov v SR:
Prenos informácií pre členov SPPK k danej problematike.
Vyplývajúce úlohy pre SPPK:
Pre SPPK nevyplývajú zo zasadania žiadne úlohy.