Kto z koho? Vinohradníci verzus lesná zver
12/05/2015 | Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
Vinohradníci spod Malých Karpát chcú vytvoriť pracovnú komisiu, ktorá bude aktívne navrhovať riešenia v boji s premnoženou lesnou zverou.
Taký je záver stretnutia Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov s odborníkmi, ktoré bolo 5. mája 2015 v Pezinku. Ich pracovnú skupinu by mala zastrešovať Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Bratislave a jej iniciátori chcú do nej prizvať aj zástupcu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Potvrdzuje sa tak, že hlavným poškodeným v tamojšom regióne – poľnohospodárom a vinohradníkom – došla trpezlivosť a boj s poľovnou zverou, ktorý už roky pripomína boj Dona Quijota De La Manchu s veternými mlynmi, sa možno po tomto stretnutí posunie trochu viac dopredu k samotnému vyriešeniu.
Pomôcť v tom by mohli aj legislatívne zmeny, na ktoré sa spolieha Ján Hacaj zo Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov: „Práve úprava súčasnej legislatívy má smerovať k tomu, aby sa vysoký počet zveri (odhady hovoria o 120-170% premnožení pri jednotlivých druhoch) znížil na únosnú mieru.“
Malokarpatskí vinohradníci si dali už aj vypracovať právny posudok Zákona č.274/2009 o poľovníctve, ktorý na stretnutí v Pezinku predstavil advokát Michal Rampášek. Podľa neho je súčasné znenie zákona neproporcionálne, pretože kladie vysoké dôkazné bremeno na poškodenú stranu – na vinohradníkov. Tí sú potom povinní preukázať vznik škody, jej rozsah a aj to, že vykonali opatrenia, ktoré by mali zabrániť vzniku škody: „Jedným z bodov, ktoré by mali byť zmenené novelou zákona o poľovníctve, je práve definovanie toho, čo sa za primerané opatrenia proti vzniku škody považuje. Okrem toho by sa malo zdôrazniť aj to, že užívatelia poľovných revírov – poľovnícke združenia – sú zodpovedné za škodu spôsobenú zverou“, dodal advokát.
Škody sa pritom za posledné roky šplhajú do výšok. V roku 2013 ich len v Pezinku na časti vinohradníckych plôch odhadli na úrode hrozna vo výške okolo 90tisíc eur (bez škôd jarným ožerom výhonkov). Z celoslovenského pohľadu je situácia ešte horšia. Oficiálne nahlásené škody aj na poľnohospodárskych plodinách presahujú 1,2 milióna eur. Tie neoficiálne sú oveľa vyššie. Potvrdil to aj predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík na stretnutí v Pezinku: „Škody, ktoré nám hlásia naše regionálne komory, sú výrazne vyššie oproti tým, ktoré sa vedú štatisticky. Napríklad len za levický región evidujeme 8 miliónové straty, Bardejov udáva škody vo výške jedného milióna eur a to sú len dve oblasti na Slovensku“, zdôraznil M. Semančík.
Najnovšie aktivity malokarpatských vinohradníkov prichádzajú len niekoľko dní po tom, ako MPRV SR na podnet SPPK vydalo dlho očakávané usmernenie o plánovanom chove a love raticovej zveri. Podľa neho sa prostredníctvom Poradných zborov a Chovateľských rád budú do vypracovania ročných Plánov lovu zveri zapájať aj farmári a vinohradníci. Ochraňovať úrodu však musia aj oni sami prostredníctvom preventívnych opatrení, napríklad jej oplotením či vytváraním nárazníkových zón, ktoré majú obmedziť vstup zveri priamo do vinohradov alebo na polia.