V Seliciach návštevníkov oboznámili o nových trendoch v zbere a pestovaní kukurice
V Seliciach sa nedávno uskutočnil už siedmy ročník Dňa poľa kukurice. Cieľom podujatia je každoročne pestovateľov informovať o nových trendoch v zbere i samotnom dorábaní našej druhej najdôležitejšej plodiny. Tento rok zavítalo do Selíc vyše päťsto návštevníkov.
Agrorezort má obavy, že znižovanie emisií poznačí živočíšnu výrobu
Ministri poľnohospodárstva EÚ požiadali Európsku komisiu, aby pripravila dopadovú štúdiu v prípade znižovania emisií v živočíšnej výrobe a tiež, aby urobila analýzu dopadu ruského potravinového embarga na jednotlivé členské štáty.
Ceny jabĺk a zeleniny sa v dôsledku sankcií znížili o 20 až 45 %
Sekundárne dopady zákazu vývozu potravín z EÚ do Ruska sa na slovenskom trhu najvýznamnejšie prejavili u rajčiakov, mrkvy, kapusty, papriky, uhoriek a jabĺk.
O kompenzácie za sankcie zatiaľ za riekou Moravou požiadalo 15 firiem
Doteraz len 15 českých firiem prejavilo záujem o kompenzácie, ktoré spoločnostiam postihnutým ruským zákazom dovozu potravín ponúka Európska komisia. Prípadní ďalší českí farmári majú na podanie žiadosti posledné dni.
Európsky mandát k rokovaniam o TTIP zverejnili
Rada EÚ publikovala pôvodne tajný, no medzičasom uniknutý, mandát pre rokovania o obchodnej a investičnej dohode s USA. Usmernenia pre Európsku komisiu, ktorá rokuje v mene štátov s americkou stranou o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP), boli pôvodne utajené.
Európsky farmári sa stretli na kongrese v Bruseli
Európski farmári na kongrese zdôraznili význam fariem nielen pre zásobovanie obyvateľstva kvalitnými surovinami, ale aj zamestnávaním, využívaním technického pokroku v praxi, ako aj obhospodarovaním pôdy v súlade s požiadavkami na ochranu životného prostredia. Prvé dva dni kongresu boli zamerané na poľnohospodárstvo, tretí deň na lesníctvo.
Priame dopady ruských sankcií na agrosektor SR sú 6,2 mil. eur
Priame následky ruských obchodných sankcií na agrosektor SR predstavujú 6,2 milióna eur.
Obyvatelia SR znížili konzumáciu zemiakov takmer o polovicu
Za posledných 20 rokov sa jedálničky Slovákov zmenili. V porovnaní s rokom 1993 priemerný Slovák zje takmer o polovicu menej zemiakov. Naopak, najvýraznejšie nárasty spotreby si pripísali za ostatné dve dekády cestoviny, káva, či nealkoholické nápoje.
Pekári si posvietia na príliš nízke ceny
Únia priemyselných pekárov Slovenska (ÚPPS) v spolupráci s agrorezortom si chce posvietiť na subjekty, ktoré dohadujú neprimerané ceny a porušujú tak zákon. Pozorne bude monitorovať ceny pekárenských výrobkov a následne ich porovnávať s ekonomicky oprávnenými nákladmi.
Bielokarpatský ovocný poklad má ochrániť genofond starých odrôd ovocných drevín
Ochrana genofondu starých a krajových odrôd ovocných drevín v regióne pod Bielymi Karpatmi bola hlavným cieľom dvojdňovej (10.-11. októbra) medzinárodnej konferencie Bielokarpatský ovocný poklad.
Do pozornosti
Reagujeme na sťažnosť
Jednou z množstva úloh SPPK je aj obhajoba slovenských potravín a vysvetľovanie spotrebiteľom, prečo sú často drahšie ako tie zahraničné.
Usmernenie vo veci protiústavnosti § 4 až 6 zákona č. 140/2014 Z. z
MPRV SR nám adresovalo koordinačné usmernenie v súvislosti s nálezom Ústavného súdu SR o protiústavnosti § 4 až 6 zákona č. 140/2014 Z. z.. Nájdete v ňom informáciu o ďalšom postupe, pokiaľ ide o vydávanie potvrdení pre záujemcov o nadobudnutie vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.
Pracovná skupina pre zdravie a životné podmienky zvierat
V IT začne od 1. januára 2019 platiť digitálny systém prostredníctvom webového portálu, kde budú poľnohospodári vypĺňať rôzne údaje o vykonaných opatreniach týkajúcich sa pohody zvierat.
Pracovná skupina pre hovädzie a teľacie mäso
V IT začne od 1. januára 2019 platiť digitálny systém prostredníctvom webového portálu, kde budú poľnohospodári vypĺňať rôzne údaje o vykonaných opatreniach týkajúcich sa pohody zvierat.
Kto bude skutočný poľnohospodár na Slovensku po roku 2020
V súčasnosti pri príprave Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 a príprave Strategického plánu pre Slovensko rezonujú dve hlavné témy – stropovanie priamych platieb a definícia skutočného poľnohospodára.