Aktuálne informácie z dňa prvovýrobcov mlieka

Aktuálne informácie z dňa prvovýrobcov mlieka

V stredu 16.10.2013 sa už tradične uskutočnil Deň prvovýrobcov mlieka. V úvodnom príhovore vystúpil štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Štefan Adam.

18.09.2014

3. chovateľský deň

3. chovateľský deň

Slovenská holsteinská asociácia s PVOD Kočín usporiadala už tretí chovateľský deň. Na farme Šterusy počas výstavy zvierat mala možnosť chovateľská verejnosť vidieť nezávislé hodnotenie zvierat. Chovatelia z dvadsiatich dvoch podnikov doviezli zvieratá na výstavu.

18.09.2014

Štvrté zasadnutie komoditnej rady pre hydinu

Štvrté zasadnutie komoditnej rady pre hydinu

Na základe štatútu, ktorý bol schválený ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, bola založená Komoditná rada pre hydinu, hydinové vajcia a hydinové mäso Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.

18.09.2014

Informácie zo zasadnutí komoditnej rady pre hydinu, hydinové vajcia a hydinové mäso

Informácie zo zasadnutí komoditnej rady pre hydinu, hydinové vajcia a hydinové mäso

Na základe štatútu, ktorý bol schválený ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, bola založená Komoditná rada pre hydinu, hydinové vajcia a hydinové mäso Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.

18.09.2014

Informácia z prvého zasadnutia Komoditnej rady pre ovce a kozy

Informácia z prvého zasadnutia Komoditnej rady pre ovce a kozy

Na základe štatútu, ktorý bol schválený ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, bola založená Komoditná rada pre ovce, kozy, ovčie a kozie mlieko a mäso Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.

18.09.2014

Pokles cien pokračuje

Pokles cien pokračuje

Očakávané výsledky tohtoročnej žatvy sa prejavujú v cenotvorbe za jednotlivé sledované komodity. Žatva na Slovensku začala v tomto roku výrazne skôr, očakávané vyššie úrody budú pravdepodobne dosiahnuté, zostáva otázna kvalita jednotlivých komodít a ich následné speňaženie.

18.09.2014

Priebeh žatvy a odhady na rok 2014 v krajinách V4

Priebeh žatvy a odhady na rok 2014 v krajinách V4

Zástupcovia poľnohospodárskych komôr krajín V-4, ktorí sa 02. – 4. 07. 2014 stretli v poľskom Gdaňsku, si vymenili aj aktuálne informácie o úrodách a priebehu žatvy v jednotlivých krajinách.

18.09.2014

Zasadala Komoditná rada pre obilniny

Zasadala Komoditná rada pre obilniny

V utorok 8. júla 2014 sa uskutočnilo piate riadne zasadnutie Komoditnej rady pre obilniny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Komoditné rady boli zriadené a slúžia ako poradný orgán ministra pôdohospodárstva. Návrhy z komoditných rád slúžia ako podklad na rokovanie Cenovej rady. O súčasnom stave žatevných prác informovala na zasadnutí členka komoditnej rady za SPPK.

18.09.2014

Deň poľa šľachtiteľskej stanice HORDEUM s.r.o.

Deň poľa šľachtiteľskej stanice HORDEUM s.r.o.

Ako vyzeral Deň poľa spoločnosti Hordeum?

18.09.2014

Seminár „Noví škodcovia ovocných drevín a viniča“

Seminár „Noví škodcovia ovocných drevín a viniča“

V piatok 22. marca 2013 organizovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR seminár „Noví škodcovia ovocných drevín a viniča“. Seminár otvorila riaditeľka odboru rastlinnej výroby, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ing. Jana Vargová, PhD.

18.09.2014

Do pozornosti

Dôvodné stanovisko úradu EFSA k aktuálnosti MRL pre cyflufenamid

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín preskúmal maximálne limity rezíduí (MRL), v súčasnosti stanovené na európskej úrovni pre pesticídne aktívnu látku cyflufenamid podľa čl. 12 nariadenia (ES) č. 396/2005.

Dôvodné stanovisko z preskúmania MRL pre tembotrione a na technickú správu k výstupom z pripomienkovania hodnotenia rizika zlúčením medi

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín preskúmal v súlade s čl. 12 nariadenia (ES) č. 396/2005 aktuálnosť v súčasnosti platných MRL pre pesticídne aktívnu látku tembotrione.

Hodnotenie prenosu vírusu nízkopatogénnej vtáčej chrípky prostredníctvom hydinového mäsa a konzumných vajec

Rýchle kvalitatívne hodnotenie bolo v predloženej vedeckej správe Panelu Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) pre zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat (AHAW) vykonané teoretickou analýzou prenosu nízkopatogénnej vtáčej chrípky (LPAI) prostredníctvom surového hydinového mäsa a surových konzumných vajec.

Použiteľnosť in silico nástrojov na predikciu dermálnej absorpcie pesticídov

In silico modely na predikciu dermálnej absorpcie boli hodnotené na základe „Súborov údajov o in vitro ľudskej dermálnej absorpcii“ (podporná publikácia k revidovanej Príručke Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) o in vitro dermálnej absorpcii).

Prezentované závery úradu EFSA v nadväznosti na peer review počiatočného hodnotenia rizika pre pesticíd účinnú látku flumioxazin

Prezentované závery úradu EFSA v nadväznosti na peerreview počiatočného hodnotenia rizika pre pesticíd účinnú látku flumioxazin vykonané povereným orgánom spravodajského členského štátu Českej republiky na základe požiadavky Európskej komisie v súvislosti s prehodnotením zaslaných údajov k expozícií a preukázania nízkej až zanedbateľnej expozície.

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce Prenájom a predaj stavebných strojov a doplnky