Svetové ceny potravín boli v júni stabilné

Index cien potravín FAO bol v júni 2024 na úrovni 120,6 bodu, čo sa oproti revidovanej hodnote z mája prakticky nezmenilo. Zvýšenie cenových indexov rastlinného oleja, cukru a mliečnych výrobkov vyvážil pokles indexu cien obilnín. Index cien mäsa sa takmer nezmenil. Napriek poslednému posilneniu, keď zaznamenal tri po sebe idúce mesiace rastu, je aktuálna hodnota o 2,1 % nižšia ako jeho zodpovedajúca hodnota spred roka. Zároveň sú svetové ceny 24,8 % pod vrcholom, ktorý dosiahli v marci 2022.

» Index cien obilnín FAO dosiahol v júni v priemere 115,2 bodu, čo je o 3 % menej ako v máji. Medziročne je nižší o 9 %. Globálne exportné ceny všetkých hlavných obilnín medzimesačne klesli. Pokles cien pšenice súvisí so sezónnym tlakom v dôsledku zberu úrody na severnej pologuli. Mierne zlepšené výrobné vyhliadky v niektorých veľkých exportujúcich krajinách vrátane Kazachstanu a Ukrajiny, spolu s implementáciou dočasného zákazu dovozu zo strany Turecka prispeli k tomu, aby ceny neklesali ešte nižšie. Vývozné ceny kukurice v júni tiež klesli, keďže úroda v Argentíne a Brazílii napredovala a očakáva sa v týchto krajinách aj vyššia úroda. K poklesu cien prispela aj väčšia plocha pestovania kukurice v Spojených štátoch amerických, ako sa pôvodne očakávalo. V júni sa znížili aj svetové ceny jačmeňa, ciroku, ale aj ryže.

» Index cien rastlinného oleja FAO dosiahol v júni v priemere 131,8 bodu, čo je o 3,1 % viac ako v máji. Zároveň ide o najvyššiu hodnotu od marca 2023. Tento nárast bol spôsobený vyššími cenovými ponukami palmového, sójového a slnečnicového oleja, zatiaľ čo ceny repkového oleja zostali prakticky nezmenené. Po dvoch po sebe idúcich mesiacoch poklesu sa medzinárodné ceny palmového oleja v júni opäť zvyšovali a to najmä vďaka oživeniu globálneho dopytu po dovoze v dôsledku zvýšenej cenovej konkurencieschopnosti. Svetové ceny sóje a slnečnicového oleja naďalej rástli vďaka silným dopytom zo sektora biopalív v Amerike a klesajúcimi vývoznými možnosťami v čiernomorskom regióne. Pri repkovom oleji zostali ostali ceny prakticky stabilné. Výrazne sú však nad úrovňou spred roka v dôsledku sprísňujúceho sa výhľadu globálnej ponuky na sezónu 2024/25.

» Index cien mliečnych výrobkov FAO dosahoval v júni stúpol o 1,2 % na aktuálnych 127,8 bodu. Medziročne je hodnota indexu o 6,6 % vyššia. Medzinárodné ceny masla v júni vzrástli na 24-mesačné maximum, a to pre zvýšený globálny dopyt po krátkodobých dodávkach uprostred veľkých maloobchodných tržieb a sezónne klesajúcich dodávok mlieka v západnej Európe. Ceny masla ovplyvnili aj nízke zásoby v Oceánii, ktoré sa zhodovali s najnižším bodom produkcie mlieka v regióne. Ceny sušeného odstredeného mlieka sa medzitým zvýšili, najmä v dôsledku stabilného dovozu z východnej Ázie a vysokého vnútorného predaja v západnej Európe. Svetové ceny sušeného plnotučného mlieka v júni mierne vzrástli v dôsledku silného dovozného dopytu a sezónne nižšej produkcie mlieka v Oceánii. Ceny syrov sa naopak mierne znížili, čo bolo spôsobené najmä spomalením globálneho dopytu po dovoze po krátkodobých dodávkach.

» Index cien mäsa FAO dosiahol v júni v priemere 116,9 bodu, čo je v porovnaní s májom prakticky nezmenený stav. Medziročne je však hodnota indexu o 1,8 % nižšia. Pokles medzinárodných cien hydinového mäsa bol kompenzovaný miernym rastom cien ovčieho, bravčového a hovädzieho mäsa. Pokles cien hydinového mäsa bol spôsobený najmä bohatými dodávkami z niektorých popredných producentských krajín. Naopak, ceny ovčieho mäsa výrazne vzrástli v dôsledku pokračujúceho vysokého dopytu po dovoze. V niektorých častiach Austrálie farmári likvidujú svoje stáda pre nezvyčajne suché podmienky. Medzinárodné ceny bravčového mäsa sa mierne zvýšili v dôsledku stáleho tempa dovozu, ktorý je podporený sezónne aktívnym vnútorným predajom a to najmä v Severnej Amerike. Svetové ceny hovädzieho mäsa zostali vo všeobecnosti stabilné, čo odrážalo vo všeobecnosti dobre vyvážené podmienky globálneho dopytu a ponuky.

» Index cien cukru FAO dosahoval v júni v priemere 119,4 bodu, čo je o 1,9 % viac ako v máji. Aktuálne navýšenie prišlo po troch po sebe idúcich mesiacoch poklesu. Medziročne je však hodnota o 21,6 % nižšia. Nárast v júni vyvolali najmä nižšie než očakávané výsledky úrody v Brazílii. Zvýšili sa tiež obavy z potenciálneho vplyvu dlhotrvajúcich suchých poveternostných podmienok na produkciu cukru v nasledujúcich mesiacoch. K celkovému tlaku na rast svetových cien cukru, ktorý bol čiastočne kompenzovaný oslabením brazílskeho realu voči americkému doláru, prispeli aj nepravidelné monzúnové zrážky v Indii.

Index cien potravín FAO (FAO Food Price Index; FAO je skratka pre Food and Agriculture Organization, v preklade Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) je mierkou mesačných zmien medzinárodných cien základných potravinárskych komodít.
Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 – 2004.

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce