Deklarácia o sociálnom dialógu
22/08/2024 | TASR, Tlačový odbor SPPK
Situácia na Slovensku je mimoriadne napätá a veľmi ťažko sa dnes dosahuje základný konsenzus v elementárnych otázkach fungovania štátu a spoločnosti. Uviedol to v príhovore predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v Zrkadlovej sále historickej budovy Úradu vlády SR, kde podpísal spolu so sociálnymi partnermi, predstaviteľmi regionálnych a miestnych samospráv, ako aj predstaviteľmi vedeckej a náboženskej obce Deklaráciu k rozvoju spoločenského dialógu v Slovenskej republike. K deklarácii sa pridala aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.
Podľa slov premiéra je potrebné sa rozprávať so všetkými zainteresovanými a vážnymi hráčmi na ekonomickom, sociálnom, spoločenskom a kultúrnom poli v SR.
"Formát, ktorý je zvolený, a ľudia, ktorí boli prizvaní na spoluprácu, majú byť potvrdením toho, že chceme zatiahnuť do celospoločenského, nie sociálneho, dialógu všetkých tých, ktorí majú čo povedať k najvýznamnejším témam. Neočakávame od tohto formátu, že má prijímať rozhodnutia. Môžem však garantovať, že formát, ktorý sme vám ponúkli, bude významne vplývať na rozhodnutia vlády SR," podčiarkol premiér.
Predseda vlády by významných aktérov v spoločnosti rád podľa svojich slov pozýval "raz za mesiac alebo raz za šesť týždňov" na spoločné pracovné stretnutie, ktoré bude mať výsostne neformálny charakter. "Každé toto stretnutie bude mať stanovenú tému, ktorú navrhneme my z úrovne vlády alebo ktorú prijmeme od vás, ak ju budete považovať za takú vážnu, že musíme o nej hovoriť v prítomnosti cirkví, vysokých škôl, SAV, podnikateľov, zástupcov zamestnávateľov a zamestnancov a ďalších," dodal Fico.
Deklaráciu svojim podpisom podporil aj predseda SPPK Andrej Gajdoš. Podľa neho môže priniesť takýto formát pozitíva aj pre slovenské agropotravinárstvo v súvislosti s možným otvorením trhu aj s krajinami mimo EÚ. Premiér Fico chce totiž nadviazať spoluprácu s Čínou či Vietnamom.