Pestovanie sóje prináša množstvo benefitov

Celoslovenský deň poľa sóje v Zemplínskej Novej Vsi v okrese Trebišov mal za cieľ podporiť pestovateľov sóje a informovať laickú aj odbornú verejnosť o možnostiach jej produkcie. Východoslovenská nížina je dnes najvýznamnejšou oblasťou v pestovaní tejto plodiny.

"Sója má svoje nezastupiteľné miesto v pestovaní. Okrem toho, že je vynikajúca predplodina, ktorá v pôde viaže dusík a zlepšuje jej vlastnosti, tak je hlavným bielkovinovým zdrojom pre výrobu krmív pre hospodárske zvieratá, ale aj pre ľudskú výživu," uviedol predseda predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSaOS) Ondrej Fačkovec.

Plochy sóje narástli na úctyhodných 70-tisíc hektárov, pričom najviac jej nájdeme práve na Východoslovenskej nížine. "Tomu slúži aj finančná podpora, ktorá je poskytovaná na pestovanie plodín, ktoré viažu dusík, a veríme, že táto podpora bude pokračovať aj ďalej," skonštatoval Fačkovec. O pestovanie sóje je podľa neho záujem, o čom svedčia aj trvalo rastúce plochy.

Celosvetovým trendom je znižovanie konzumácie mäsa. Práve sója je významnou plodinou, ktorá je alternatívou k živočíšnym bielkovinám.

Najväčšou devízou je, že sója sa u nás pestuje bez genetickej modifikácie, čo sa nedá povedať o tej, ktorú k nám dovážame. "Nedokážeme odsledovať, za akých podmienok ju pestujú v tretích krajinách. S určitosťou vieme povedať, že napríklad sója z Brazílie určite nespĺňa naše kvalitatívne parametre. Dovozy z Južnej Ameriky sú pritom obrovské. My na Slovensku dobre vieme, čo do tej pôdy dávame a akým spôsobom k produkcii pristupujeme," skonštatoval predseda SPPK Andrej Gajdoš, ktorý prišiel podporiť podujatie.

Krajiny Európskej únie spolu s Veľkou Britániou a Severným Írskom ročne dovezú sójové bôby v celkovej hodnote 14 mld. eur. Priestor na našu produkciu tu teda určite je. Cieľom je certifikovať našich pestovateľov, spracovateľov, ale aj chovateľov ako producentov bez GMO.

Súčasťou podujatia boli ukážky jednotlivých odrôd a osív, strojnotechnologické vybavenie na pestovanie a zber sóje, ako aj ukážky rôznych prípravkov na podporu pestovania.

"Hlavným cieľom organizátorov je, aby kvalitná sója, ktorú vieme na Slovensku na rozdiel od mnohých okolitých krajín dopestovať, ako aj spracovať, bola zužitkovaná v slovenských chovoch. Organizátori majú eminentný záujem, aby sa potraviny živočíšneho pôvodu produkované v slovenských chovoch v čo najväčšom zastúpení preniesli na pulty našich obchodov, do každej domácnosti v podobe zdravých, čerstvých a cenovo dostupných potravín vyrobených bez použitia genetickej modifikácie," informoval ZVKSaOS.

Nad podujatím prevzalo záštitu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRR) SR a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).


 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce