Svetové ceny potravín začiatkom roka mierne klesli
11/02/2025 | Matej Korpáš, Tlačový odbor
Index cien potravín FAO dosiahol v januári 2025 v priemere 124,9 bodu, čo znamená zníženie o 1,6 % oproti predošlému mesiacu. Zníženie cenových indexov cukru, rastlinných olejov a mäsa viac ako vykompenzovalo zvýšenie cenových indexov mliečnych výrobkov a obilnín. Celkový index dosiahol medziročné zvýšenie o 6,2 %. Zároveň však aktuálna hodnota zostáva o 22 % pod maximom z marca 2022.
» Index cien obilnín FAO v januári mierne stúpol o 0,3 % a zaznamenal v priemere 111,7 bodu. Medziročne sa však hodnota indexu znížila o 6,9 %. Vývozné ceny pšenice v januári mierne klesli. Svetové ceny kukurice sa v januári zvýšili a prvýkrát za dva roky prekonali úroveň spred roka. Tlak na rast cien pramenil zo sezónne obmedzených zásob a nepriaznivých podmienok v Argentíne po ukončení výsadby či nižšej produkcie kukurice a prognózami zásob v Spojených štátoch amerických. Spomedzi ostatných hrubozrnných obilnín rástli svetové ceny ciroku a jačmeňa. Nárast cien jačmeňa bol len okrajový. FAO All Rice Price Index v januári klesol o 4,7 %, keďže dostatok exportovateľných dodávok a konkurencia medzi exportérmi naďalej vyvíjali tlak na znižovanie cien.
» Index cien rastlinného oleja FAO dosiahol v januári v priemere 153,0 bodu, čo je o 5,6 % menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Zároveň však je o 24,9 % nad úrovňou spred roka. Aktuálny pokles bol spôsobený najmä nižšími svetovými cenami palmového a repkového oleja, zatiaľ čo ceny sójového a slnečnicového oleja zostali stabilné. Medzinárodné ceny palmového oleja po siedmich po sebe nasledujúcich mesiacoch klesali z viacročných maxím. Ceny repkového oleja sa začiatkom roka 2025 mierne znížili. Naopak, ceny sójového a slnečnicového oleja zostali stabilné.
» Index cien mäsa FAO mal v januári v priemere 117,7 bodu, čo znamená medzimesačné zníženie o 1,4 %. Medziročne však zostal index o 8,1 % nad úrovňou spred roka. Pokles bol spôsobený nižšími medzinárodnými cenami ovčieho, bravčového a hydinového mäsa, ktoré prevážili nad nárastom cien hovädzieho mäsa. Ceny bravčového mäsa klesli v dôsledku nižších cenových ponúk v Európskej únii, kde prepuknutie slintačky a krívačky v Nemecku vyvolalo zákaz dovozu zo strany niekoľkých kľúčových dovážajúcich krajín. To prinieslo aj naakumulovanie ešte väčších zásob, čo ešte zhoršilo nevybavené prípady v dôsledku zatvárania bitúnkov počas zimných prázdnin. Ceny hydinového mäsa sa medzitým zmiernili, čo odrážalo dostatok dodávok, najmä z Brazílie, kde konkurenčné ceny krmív podporovali výrobu. Naopak, svetové ceny hovädzieho mäsa vzrástli vďaka podpore dopytu po dovoze z kľúčových trhov.
» Index cien mliečnych výrobkov stúpol v januári o 2,4 % a zaznamenal 142,9 bodu. Medziročne je hodnota indexu vyššia až o 20,4 %. Medzinárodné ceny syra vzrástli najviac (medzimesačne o 7,6 %). Dôvodov je hneď niekoľko - rastúci dopyt po dovoze pri pomaly sa zotavujúcej výrobe a silných domácich maloobchodných tržbách v hlavných producentských krajinách. Medzinárodné ceny masla naopak naďalej klesali, a to aj napriek rastúcemu dopytu zo strany spracovateľov potravín v Európe a Oceánii. Medzinárodné ceny sušeného odstredeného aj plnotučného mlieka tiež klesli.
» Index cien cukru FAO mal v januári v priemere 111,2 bodu, čo je o 8,1 bodu (6,8 percenta) menej ako v decembri a až o 25,2 bodu (18,5 percenta) v porovnaní s hodnotou spred roka, čím sa dostal na najnižšiu úroveň od októbra 2022, keď mal priemer 108,6 bodu. Pokles v januári bol spôsobený najmä lepšími vyhliadkami globálnej ponuky na prebiehajúcu sezónu 2024/25 po celkovo priaznivom počasí v Brazílii v posledných mesiacoch, ktoré prospelo plodinám cukrovej trstiny, ktoré sa mali zbierať od apríla 2025. Okrem toho rozhodnutie indickej vlády obnoviť vývoz cukru po jeho obmedzení od októbra 2023 vyvolalo ďalší tlak na znižovanie svetových cien cukru.
Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 – 2004.