Protestujeme proti dovozu nekvalitných potravín

Poľnohospodári a potravinári z Európskej únie dnes /27. februára/ povedali hlasné NIE dovozom nekvalitných a zdraviu rizikových potravín z tretích krajín. Odmietajú, aby Európska únia uvoľňovala obchodnú politiku s krajinami Latinskej Ameriky v rámci zoskupenia Mercosur a aj s Ukrajinou, pokiaľ sa majú do Únie dovážať nekvalitné výrobky.

Na česko-slovenskom hraničnom prechode Hodonín – Holíč sa 27. februára stretli poľnohospodári a potravinári z Českej a Slovenskej republiky a priviezli so sebou približne 200 kusov ťažkej poľnohospodárskej techniky. Pricestovali za nimi aj zástupcovia maďarských a rakúskych poľnohospodárov. Podporu protestu vlastnými, najmä mediálnymi aktivitami v domovských krajinách, vyjadrili aj poľskí, rumunskí a francúzski producenti. Nemci prišli na hraničné prechody s Českou republikou. Poliaci na český hraničný prechod Náchod. Zároveň českí poľnohospodári organizovali aj samostatné protestné akcie na viacerých miestach ČR.

Európski producenti potravín sa kriticky vyjadrili k obchodnej politike Európskej únie. Na hraničnom prechode Hodonín – Holíč za hlasného trúbenia poľnohospodárskej techniky zazneli príhovory od slovenských, českých, maďarských a rakúskych poľnohospodárov.

„Za Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru dôrazne odmietame, aby bola kapitola agropotravinárstva súčasťou dohody Mercosur a žiadame jej vyňatie. Kľúčovou požiadavkou protestujúcich poľnohospodárov je, aby všetky dovážané poľnohospodárske výrobky spĺňali prísne normy EÚ týkajúce sa kvality, udržateľnosti a bezpečnosti potravín. V prípade zdravia a potravín by mala ísť politika a ekonomické záujmy bokom,“ uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.

V krajinách Latinskej Ameriky sa v poľnohospodárstve používajú antibiotiká, nedovolené hormonálne látky alebo v Únii zakázaná mäsokostná múčka. Rizikové produkty tak podpisom dohody Mercosur a odstránením alebo zmiernením colných bariér dostanú väčšiu príležitosť na dovozy k európskym spotrebiteľom. Pokiaľ dohodu po decembrovom podpise predsedníčky Európskej komisie a lídrov Brazílie, Argentíny, Paraguaja a Uruguaja následne odsúhlasia ešte aj členské krajiny EÚ,  Rada EÚ a Európsky parlament, očakávajú sa výraznejšie importy do EÚ najmä v prípade mäsa – hovädzieho, hydinového či bravčového, ale aj  cukru alebo medu. Pokiaľ by dohoda Mercosur definitívne vstúpila do platnosti, predstavovala by najväčšiu zónu voľného obchodu na svete s viac ako 780 miliónmi ľudí a tvorbou ¼ svetového HDP.

„Dohoda Mercosur predstavuje vážnu hrozbu pre európsky poľnohospodársky a potravinársky sektor. Chceme preto vyzvať európskych politikov, aby nám už konečne prestali hádzať polená pod nohy a nechali nás v dôstojných podmienkach vyrábať potraviny,“ zdôraznil podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Marián Šolty.

Keďže európski výrobcovia potravín majú vážne obavy, že dohoda Mercosur spolu s liberalizáciou obchodu s Ukrajinou bude mať výrazne negatívny vplyv nielen na agropotravinársky priemysel, ale aj na samotných spotrebiteľov, budú požadovať od EÚ vyňatie agropotravinárstva z dohody Mercosur a návrat k asociačnej dohode s Ukrajinou, ktorá bola platná pred liberalizáciou obchodu po Ruskej agresii.

Aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora preto plne podporuje zavedenie zrkadlových doložiek alebo zásad reciprocity do obchodných dohôd.

Záruka bezpečnosti potraviny a garancie jej pôvodu úzko súvisí aj s ďalšou témou, o ktorej budú protestujúci hovoriť. Európski poľnohospodári a potravinári vyzvú spotrebiteľov, aby svojím podpisom podporili európsku občiansku iniciatívu "STOP FAKE FOOD: ORIGIN ON LABEL" /Koniec falošných potravín: pôvod na etikete/, ktorej cieľom je zabezpečiť väčšiu transparentnosť pri označovaní potravín a bojovať proti klamlivým praktikám v potravinárskom sektore.

Cieľom je vyzbierať 1 milión podpisov obyvateľov EÚ. Ak sa to podarí, tak sa Európska komisia bude musieť zaoberať sprísnením legislatívy pri označovaní pôvodu potraviny z tretích krajín. Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory sa už podarilo vyzbierať 40% z pridelenej kvóty pre Slovensko. Podpisová akcia bude trvať do polovice septembra 2025.

Viac informácií o iniciatíve:

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce Prenájom a predaj stavebných strojov a doplnky