11. Medzinárodné MS v strihaní oviec

Podporiť propagáciu chovu oviec na Slovensku a ukázať spotrebiteľom, že kvalitná jahňacina rovná sa kvalitný chov a 100% starostlivosť o zvieratá – aj to bolo cieľom 11. ročníka Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v strihaní oviec. Súťažiacich zo Slovenska a Poľska privítali 25. júla 2015 organizátori v priestoroch SPDP Lúžňan Liptovská Lúžna.
 

 
Myšlienka zorganizovať MS v strihaní oviec vznikla pred 12 rokmi, hovorí predseda SPDP Lúžňan Štefan Črep. „Chceli sme netradičnou formou spropagovať ovčiarstvo na Slovensku. Nultý ročník sme robili na lúkach. Postupne sme zlepšovali priebeh súťaže až do dnešnej podoby. Teší nás aj to, že na akciu si zvykli i návštevníci, ktorí sa môžu aj takýmto spôsobom čo-to dozvedieť o chove a starostlivosti o zvieratá“, dodáva Štefan Črep.
 
Súťažiaci zo Slovenska a Poľska museli v čo najkratšom čase a s čo najmenším počtom trestných bodov ostrihať 8 oviec. Prvú skúšobne, zvyšné už naostro. Pozornému oku rozhodcov neušla žiadna chybička. Okrem stopiek sledovali kvalitu strihania, prípadné poranenia oviec, množstvo neostrihanej vlny, ktoré ostalo na tele zvieraťa. Za všetky nedostatky potom udelili trestné body, ktoré s výsledným časom rozhodli o konečnom poradí súťažiacich.
 
 
Hlavný rozhodca súťaže Dušan Apolén potvrdzuje, že aj na tento ročník prišli profesionálni strihači. „Každý poľnohospodársky podnik, ak by dostal takýchto strihačov oviec, tak by bol maximálne spokojný“, dodal Dušan Apolén. Mnohí strihači chodia za prácou aj do zahraničia. Tí najšikovnejší dokážu počas svojej kariéry ostrihať aj okolo pol milióna oviec.
 
Ovčia vlna pritom vôbec nie je lukratívnym materiálom. Na jej predaji chovatelia oviec vôbec nezarobia, hovorí Igor Nemčok, predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku: „Za ostrihanie jednej ovce sa berie 90 centov, ak má strihač aj pomocníka – podávača, tak si pýta 1 euro. Vlna sa predáva od 40 do 60 centov“. Vyváža sa najmä do susedného Poľska, kde z nej robia textílie, koberce alebo rôzny izolačný materiál. Jemnovlnné ovce musia chovatelia strihať raz ročne. Polohrubo a hrubovlnné ovce ako napríklad valašky, ktoré (v kríženej podobe) chovajú aj v SPDP Lúžňan, dvakrát ročne.
 
 
A práve poľský súťažiaci – Krysztián Jarosz sa stal víťazom 11. ročníka Medzinárodných majstrovstiev Slovenska. Vytvoril aj nový rekord – ostrihanie jednej ovce mu trvalo 50 sekúnd, čím o 9 sekúnd pokoril vlaňajšieho víťaza Petra Kučeru, ktorý v tohtoročnom ročníku skončil tretí. Podľa P. Kučeru strihačské umenie spočíva hlavne v správnej praxi a naťahovaní kože, aby sa ovečka nezranila: „Ovca musí vycítiť energiu zo strihača. Ak je nervózny, nervózne je potom aj zviera a vtedy sa môže rýchlejšie poraniť“, prezrádza čo-to z tajomstva strihania oviec Peter Kučera.
 
 
Okrem súťaže pre strihačov oviec pripravili organizátori aj súťaže pre návštevníkov – a to v pití žinčice a jedení 100% ovčej bryndze.
 
 
Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
 
 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce Prenájom a predaj stavebných strojov a doplnky