Europarlament odobril reformovanú verziu poľnohospodárskej politiky EÚ

Európsky parlament (EP) v utorok v Štrasburgu väčšinou hlasov odobril reformovanú verziu novej poľnohospodárskej politiky EÚ. Jej cieľom je dosiahnuť ekologickejšiu, spravodlivejšiu, flexibilnejšiu a transparentnejšiu spoločnú poľnohospodársku politiku.

Počas rokovaní o balíku legislatívnych reforiem europoslanci trvali na tom, že posilňovanie biodiverzity a dodržiavanie environmentálnych a klimatických zákonov a záväzkov EÚ bude kľúčom k implementácii reformovanej spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá nadobudne účinnosť v roku 2023.

Zatiaľ čo Európska komisia posúdi, či národné strategické plány spoločnej agropolitiky, ktoré predložia členské krajiny, sú v súlade s týmito záväzkami, poľnohospodári budú musieť dodržiavať pracovné postupy šetrné ku klíme a životnému prostrediu.

Členské štáty budú povinné zabezpečiť, aby aspoň 35 % rozpočtu na rozvoj vidieka a aspoň 25 % priamych platieb bolo určených na environmentálne a klimatické opatrenia.

Poslanci EP zabezpečili, že minimálne 10 % priamych platieb sa použije na podporu malých a stredných fariem a minimálne 3 % rozpočtu spoločnej poľnohospodárskej politiky pôjdu pre mladých farmárov. Trvali tiež na tom, že krízová rezerva s ročným rozpočtom 450 miliónov eur (v súčasných cenách) bude trvalo pripravená pomôcť farmárom s nestabilitou cien či trhu.

V dôsledku tlaku europarlamentu sa vďaka spolupráci medzi vnútroštátnymi inšpektormi práce a platobnými agentúrami budú lepšie monitorovať pracovné pravidlá EÚ v odvetviach poľnohospodárstva a ich porušovanie sa bude trestať.

Informácie o konečných príjemcoch finančnej podpory EÚ budú transparentnejšie vďaka novému nástroju EÚ na získavanie údajov, ku ktorému budú mať prístup členské štáty a ktorý pomôže identifikovať riziko podvodu krížovou kontrolou informácií vo verejných databázach.

Pôvodné pravidlá spoločnej poľnohospodárskej politiky boli predĺžené po 31. decembri 2020 a nahradené prechodnými pravidlami do konca roku 2022. Po súhlasnom stanovisku europarlamentu sa očakáva aj schválenie v Rade EÚ (ministri členských krajín) a nové pravidlá by mali začať platiť od 1. januára 2023.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce