SPPK odmieta neprimerané navýšenie colných kvót pre ukrajinský dovoz do EÚ

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) dôrazne odmieta návrh Európskej komisie, ktorým plánuje výrazné zvýšenie colných kvót na dovoz agropotravinárskych výrobkov z Ukrajiny do EÚ. Masívne zvýšenie kvót z Ukrajiny vážne ohrozuje slovenských aj európskych poľnohospodárov.

Návrh Európskej komisie, predložený 4. júla 2025, prichádza bez dostatočného vyhodnotenia dopadov na vnútorný trh EÚ a bez mechanizmov spravodlivej reciprocity vo vzťahu k environmentálnym, veterinárnym a sociálnym štandardom, ktoré platia pre poľnohospodárov v EÚ. „Solidaritu s Ukrajinou podporujeme, ale nesmie znamenať likvidáciu slovenských fariem. Potrebujeme férové pravidlá a ochranu pred neprimeraným dovozom,“ uviedol 1. podpredseda SPPK Emil Macho.

Nezanedbateľný faktor, ktorý ovplyvňuje tento rok sektor poľnohospodárstva a výroby je extrémne sucho na celom Slovensku aj v Európe. Nedostatok zrážok trápi presušenú poľnohospodársku pôdu aj plodiny od jesene a slovenskí poľnohospodári to pocítia aj na výnosoch. „Jediná záchranná brzda pre našich poľnohospodárov mohli byť prijateľnejšie ceny, ktoré „vďaka“ suchu v celej Európe by mohli byť vyššie. Povolením exportu z Ukrajiny sa ale predpokladá, že ceny poľnohospodárskej produkcie, sa zrazia dole. Slovenskí poľnohospodári tak nebudú mať ani rekordné výnosy, ani prijateľné ceny komodít.“ zdôraznil Andrej Gajdoš predseda SPPK.

Kritické čísla: + 500 % navýšenie kvóty na cukor (z 20 000 ton na 100 000 ton), + 30 % pre pšenicu (z 1 mil. ton na 1,3 mil. ton), + 33 % pre hydinu (z 90 000 ton na 120 000 ton), + 300 – 500 % pre ďalšie komodity: med, škrob, vajcia, spracované mliečne výrobky.

Masívne zvýšenie kvót z Ukrajiny vážne ohrozuje slovenský agrosektor, SPPK o dopadoch aj rizikách dlhodobo hovorí na slovenskej aj zahraničnej pôde: dochádza k prepadu cien obilnín, hydiny a cukrovej repy. Priamo je ohrozená výroba a zamestnanosť v potravinárskom priemysle, destabilizujú sa príjmy poľnohospodárov a potravinárov v dôsledku dovozného tlaku a tiež dochádza k vytláčaniu domácich producentov z trhu.

SPPK požaduje zamietnutie návrhu na navýšenie kvót v aktuálnej podobe a zavedenie jasných limitov a kontrolných mechanizmov pre jednotlivé komodity. SPPK žiada recipročnosť pravidiel v oblasti bezpečnosti potravín, ochrany pôdy, práce a životného prostredia a uplatnenie ochranných klauzúl (safeguards) pri nadmernom dovoze. Absolútne nevyhnutné je zachovanie sebestačnosti a konkurencieschopnosti poľnohospodárskej výroby v EÚ.

V neposlednom rade Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora apeluje na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, slovenských europoslancov aj zástupcov v Rade EÚ, aby vystúpili proti prijatiu spomínaného návrhu Európskej komisie v plánovanom hlasovaní počas júla 2025. EÚ si nemôže dovoliť vymeniť solidaritu za deštrukciu vlastného agropotravinárskeho systému.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce Prenájom a predaj stavebných strojov a doplnky