Prispeli sme k zmierneniu poľnohospodárskej politiky
09/05/2024 | Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
Celoeurópske protesty poľnohospodárov zo začiatku roka mali svoj význam. Európsky parlament už schválil reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie. Európski poľnohospodári sa tak dočkali zmiernenia niektorých až príliš ambicióznych a byrokratických pravidiel, proti ktorým vyšli s traktormi do ulíc mnohých európskych metropol vrátane Bratislavy. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora chce teraz dosiahnuť, aby Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR urýchlene zapracovalo prijaté zmeny do národnej legislatívy tak, aby slovenskí poľnohospodári mohli ústupky Bruselu naplno využiť už v tomto roku.
Európsky parlament reaguje na tisícky traktorov, hnoj a horiace pneumatiky naprieč Európskou úniou zmiernením pravidiel Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Koncom apríla schválil revíziu SPP na základe návrhu Európskej komisie, ktorého cieľom je zjednodušiť a zároveň zachovať silnú, udržateľnú a konkurencieschopnú politiku v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva v EÚ.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vo februári zorganizovala najväčší protest poľnohospodárov v histórii Slovenska s viac ako 2200 traktormi naprieč krajinou. Vybojované požiadavky v celoeurópskom kontexte preto predseda SPPK Emil Macho hodnotí ako veľký úspech nielen samotného protestu, ale aj odborných diskusií slovenských poľnohospodárov s európskymi úradníkmi.
„Naplno sa ukázalo, že aj malá krajina, akou Slovensko je, vie prispieť k významnému úspechu európskych poľnohospodárov. Európska komisia a najnovšie aj Európsky parlament uznali, že pokiaľ chce Únia produkovať dostatočné množstvo kvalitných potravín pre Európanov, potrebuje zmierniť byrokraciu a ubrať z nereálne nastavených zelených cieľov. Moje poďakovanie preto patrí všetkým, ktorí sa do nášho protestu zapojili a slušne ukázali, že poľnohospodárska odbornosť musí zvíťaziť nad politickými a úradníckymi ambíciami,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.
Na ťahu sú teraz jednotlivé členské krajiny, aby svoje národné legislatívy nastavili podľa prijatých ústupkov. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora už začala rokovania s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Je totiž možné, aby naši poľnohospodári mohli podľa ústupkov spravovať krajinu, chovať zvieratá a pestovať plodiny už aj v tomto roku.
Zmeny, ktoré by sa mohli aplikovať do praxe už v tomto roku, sa majú týkať troch bodov: úhor už pre poľnohospodárov nebude povinným, ale dobrovoľným. Povinnosť striedania plodín sa mení na možnosť buď plodiny striedať alebo ich diverzifikovať v závislosti od podmienok, ktorým pestovatelia čelia. Tretím ústupkom je pokryvnosť ornej pôdy. Naši poľnohospodári musia dvakrát do roka v rámci citlivých období pôdu pokrývať vegetačným pokryvom, aby neostala holá a nechránená pred eróziou. Po novom by pokryv pôdy nebol dvakrát do roka, ale len raz, keďže povinnosť zakrývať pôdu na zimu stráca pre teplé zimy svoj pôvodný význam.
„Na rade je teraz naše ministerstvo, aby čo najskôr prispôsobilo národnú legislatívu ústupkom Európskeho parlamentu. Času nazvyš veľmi nemáme. Je začiatok mája, poľnohospodári potrebujú čím skôr vedieť, aké poľnohospodárske úkony môžu v tomto roku na poliach urobiť bez toho, aby boli sankcionovaní,“ dodal výkonný podpredseda SPPK Andrej Gajdoš.
Súbežne so schvaľovaním národných legislatív členských krajín EÚ bude ešte pokračovať schvaľovací proces na úrovni Rady Európskej únie, aby nové pravidlá mohli nadobudnúť účinnosť do júna 2024. Poľnohospodári budú môcť revidované environmentálne pravidlá uplatňovať na svoje žiadosti o finančnú podporu už v roku 2024.