Stretnutie k dronom
16/09/2024 | Marián Mituch, Odbor poľnohospodárstva a služieb
Výrazne premnožená populácia hraboša poľného v niektorých regiónoch ukázala počas tohtoročného leta, aké rozsiahle môžu byť straty na poľnohospodárskych plodinách zapríčinené týmto škodcom. Diskusia o spôsobe riešenia problému a najmä o možnostiach, ako tejto kalamitnej situácii včas predchádzať, pokračuje. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa zúčastnila stretnutia ohľadom využívania dronov pri znižovaní populácie hraboša.
Prvé odborné pracovné stretnutie k tejto téme zorganizovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v spolupráci s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym, Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom a Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou. Uskutočnilo sa v blízkosti Košíc medzi Nižnou Kamenicou a Košickým Klečenovom a bolo spojené aj s ukážkou dronovej aplikácie napríklad rodenticídov v rámci riešenia problémov s kalamitným výskytom hraboša poľného (išlo o imitovanú aplikáciu prípravku na ochranu rastlín v podobe kukuričného zrna).
Presne a spoľahlivo
Cieľom stretnutia bolo upresniť postupy a kroky k prijatiu legislatívnych zmien, ktoré by umožnili dronovú aplikáciu minimálne granulovaných prípravkov na ochranu rastlín a hnojív. Je to reakcia nielen na súčasnú situáciu, keď je hraboš poľný premnožený na väčšine územia Slovenska, ale aj na využívanie modernej technológie. Tá môže priniesť precíznu a ekologickú aplikáciu vďaka presnému mapovaniu a zameraniu či už poškodeného porastu alebo môže určiť aktívne či neaktívne nory.
Na pracovnom stretnutí boli dohodnuté a určené postupy potrebné na naplnenie budúcich legislatívnych zmien, ktoré by dovoľovali aplikáciu prípravkov na ochranu rastlín bezpilotnými lietadlami. Prvým krokom je podanie žiadosti prevádzkovateľov a pilotov dronov o testovanie nového aplikačného zariadenia (dronov na povrchovú zónovú aplikáciu rodenticídov) na účely výskumu a vývoja podľa § 21 zákona č. 405/2011 o rastlinolekárskej starostlivosti. Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v povolení stanoví držiteľovi povolenia podmienky a opatrenia, čiže metodiku, podľa ktorej bude postupovať. Následne sa určia GAP miesta (napríklad s vysokým výskytom hraboša poľného), kde sa uskutočnia aktivity určené podľa podmienok Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho s konečným vyhodnotením výsledkov.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa bude do riešenia tejto témy aktívne aj naďalej zapájať a zároveň bude aj informovať o ďalšom možnom postupe.