Svetové ceny potravín sú medziročne vyššie o 5,5 %
08/11/2024 | Matej Korpáš, Tlačový odbor
» Index cien potravín FAO dosiahol v októbri 2024 v priemere 127,4 bodu, čo je o 2 % viac v porovnaní s revidovanou úrovňou zo septembra. Zároveň ide o najvyššiu hodnotu indexu od apríla 2023. Ceny všetkých komodít v indexe okrem mäsa rástli, pričom rastlinné oleje zaznamenali najväčší nárast o 7,3 %. Medziročne je hodnota indexu vyššia o 5,5 %, zároveň je však nižšia o 20,5 % oproti maximu, ktorý sme zaznamenali v marci 2022.
» Index cien obilnín FAO dosiahol v októbri v priemere 114,4 bodu, čo znamená nárast oproti septembru o 0,8 %. Aktuálne je však hodnota indexu o 8,3 % nižšia ako v rovnakom čase v roku 2023. Ceny pšenice sa zvýšili už druhý mesiac po sebe, a to najmä v dôsledku obáv z nepriaznivých poveternostných podmienok ovplyvňujúcich siatie ozimných plodín u niekoľkých významných exportérov na severnej pologuli vrátane Európskej únie, Ruskej federácie a Spojených štátov amerických. Znovuzavedenie neoficiálneho minima cien v Ruskej federácii a rastúce napätie v čiernomorskom regióne taktiež vyvolali tlak na rast cien. Svetové ceny kukurice pokračovali v októbri v stúpajúcom trende, čiastočne v dôsledku silného domáceho dopytu v Brazílii a pre problémy spojené s nízkymi hladinami riek. Sucho, ktoré bránilo výsadbe v Argentíne, ešte viac podporilo dopyt po ukrajinskej kukurici a prispelo k posilneniu ceny. Svetové ceny jačmeňa rástli, zatiaľ čo ceny ciroku aj ryže klesli.
» Index cien rastlinného oleja FAO dosiahol v októbri v priemere 152,7 bodu, čo je o 7,3 % viac ako v septembri. Zároveň aktuálna hodnota predstavuje dvojročné maximum. Nárast bol spôsobený vyššími cenovými ponukami palmového, sójového, slnečnicového a repkového oleja. Medzinárodné ceny palmového oleja sa v októbri zvyšovali už piaty mesiac po sebe, čo do značnej miery podporili obavy z nižších než očakávaných produkcií v kľúčových producentských krajinách v juhovýchodnej Ázii. Podobne aj globálne ceny slnečnicového a repkového oleja pokračovali v raste, najmä vďaka vyhliadkam na tlmené dodávky v dôsledku nižšej očakávanej produkcie v rokoch 2024/25. Svetové ceny sójového oleja vzrástli v dôsledku silného globálneho dopytu uprostred obmedzených dodávok alternatívnych rastlinných olejov.
» Index cien mliečnych výrobkov FAO dosiahol v októbri 139,1 bodu, čo predstavuje medzimesačné navýšenie o 1,9 %. Zároveň je však hodnota indexu medziročne vyššia o 21,4 %. Najväčší nárast sme zaznamenali pri medzinárodných cenách syrov, čo odrážalo obmedzenú dostupnosť dodávok na uspokojenie importného dopytu po spotových dodávkach pri silnejúcich predajoch, najmä v Európskej únii, kde produkcia mlieka sezónne klesla. Svetové ceny masla v októbri tiež rástli a to už trinásty mesiac po sebe. Sú za tým vysoký vnútorný dopyt, obmedzené zásoby a sezónne nízka produkcia mlieka v západnej Európe. Naopak, cenové ponuky sušeného mlieka, najmä sušeného odstredeného mlieka, klesli v dôsledku rastúcej sezónnej produkcie mlieka v Oceánii a slabého globálneho dopytu po dovoze.
» Index cien mäsa FAO klesol v októbri len minimálne o 0,3 % a dostal sa na číslo 120,4 bodu. Medziročne je hodnota indexu vyššia o 7,5 %. Medzinárodné ceny bravčového mäsa klesli najviac, čo odrážalo zvýšenú produkciu v západnej Európe uprostred slabého domáceho a zahraničného dopytu. Svetové ceny hydinového mäsa mierne klesli pod tlakom vyšších exportných dodávok od veľkých svetových producentov. Svetové ceny ovčieho mäsa zostali do značnej miery stabilné. Medzinárodné ceny hovädzieho mäsa sa mierne zvýšili a pre silnejšie medzinárodné nákupy.
» Index cien cukru FAO dosahoval v októbri v priemere 129,6 bodu, čo predstavuje nárast oproti septembru o 2,6 %. Zároveň ide o druhý mesačný nárast po sebe. Medziročne však išla cena cukru dole o 18,6 %. Za aktuálnym nárastom je pretrvávajúca obava z výhľadu produkcie v Brazílii na roky 2024/25 po dlhotrvajúcom období sucha. K zvýšeniu cien navyše prispeli vyššie medzinárodné ceny ropy, ktoré stimulujú väčšie využívanie cukrovej trstiny na výrobu etanolu v Brazílii.