Pracovná skupina pre revíziu článku 29 Asociačnej dohody s Ukrajinou z pohľadu najviac dotknutých odvetví, 27. november 2024

Miesto stretnutia:  COPA-COGECA, Rue de Trèves 61, 1040 Brusel

Dátum stretnutia: 27. november 2024

Účastník stretnutia: Konzorcium

Názov aktivity: Pracovná skupina pre revíziu článku 29 Asociačnej dohody s Ukrajinou z pohľadu najviac dotknutých odvetví

Predsedal: Predsedala Elli Tsiforou, generálna tajomníčka COPA a COGECA.

Podrobný popis aktivity:

Prezident COGECA Lennart Nilsson (SE) uviedol, že cieľom seminára je predstaviť dopady liberalizácie trhu s UA na vybrané európske poľnohospodárske odvetvia. Upozornil, že európski poľnohospodári vyjadrujú solidaritu a podporujú UA, ale je dôležité nájsť riešenie, ktoré nebude znamenať kritické dopady na životaschopnosť európskeho poľnohospodárstva.

 

Časť 1: Pohľad na odvetvie hydiny a vajec

Copa Cogeca, AVEC, EUWEP

Predseda pracovnej skupiny C-C pre hydinu a vajcia Gian Luca Bagnara (IT) upozornil, že EÚ je svetovým lídrom v produkcii vajec a čistý vývozca vajec a vaječných výrobkov. Najväčšími producentmi vajec v EÚ sú FR, DE, a ES.

Ďalej prezentoval vývoj ročných objemov dovozov vajec a vaječných produktov do EÚ od roku 2020 a porovnanie za obdobie 01/2023 a 01/2024:

  

Na dovozoch do EÚ sa najviac podieľa UA (60 %) a UK (14%). Dovozy vajec a hydinového mäsa z UA sa významne zvýšili po liberalizácii trhu – u vajec v porovnaní v rokoch 2021 a 2023 o 680 %, u hydinového mäsa o 128 %.

Na záver upozornil, že odvetvie hydiny a vajec EÚ je citlivým odvetvím vzhľadom na to, že vyžaduje veľké investície. Úplná liberalizácia s UA je pre trh EÚ nebezpečná. Problémom je aj nedostatočná transparentnosť pri označovaní výrobných metód a pôvodu. Treba garantovať dôkladnú sledovateľnosť zaručujúcu prísny pôvod výrobkov vyvážaných z UA. Producenti na UA musia zaistiť vykonávanie výrobných noriem EÚ.

(Celá prezentácia je priložená v prílohe k zápisu v českom jazyku.)

Ďalej zástupca AVEC predstavil hlavné charakteristiky UA produkcie hydinového mäsa, ktoré spôsobujú značný rozdiel v konkurencieschopnosti EÚ a UA producentov. Okrem priamych dopadov na trh EÚ boli zjavné aj nepriame dopady na maloobchodný trh a investície, najmä susedné krajiny (PL a Pobaltie) zaznamenali cenový tlak, ktorý využívajú maloobchodníci na zníženie ceny. Liberalizácia trhu viedla k tomu, že výrobcovia v EÚ zmrazili investície kvôli riziku neobmedzeného dovozu. Spoločnosť AVEC preto odmieta úplnú liberalizáciu, za najúčinnejší prostriedok obmedzenia narušenia trhov považuje systém tarifných kvót. Zástupca ďalej poukázal na nepravdepodobné dodržiavanie predpisov a noriem producentov v UA kvôli zložitosti vykonávania kontrol a vysokej miere korupcie.

 

Časť 2: Odvetvie cukru – štruktúry a obchodné vyhliadky

Zvláštnosti odvetvia cukru v EÚ

Zástupkyňa CIBE (Medzinárodná konfederácia európskych pestovateľov repy) predstavila najväčšie rozdiely v produkcii cukrovej repy v EÚ a UA. Dovoz cukru z UA predstavuje silnú, ale nekalú konkurenciu. Cukor je pre EÚ citlivým odvetvím, zvýšenie tarifných kvót na dovoz cukru z UA by znamenalo penalizáciu odvetvia cukrovej repy v EÚ.

EÚ: Cukrová repa sa pestuje na 1,5 mil. ha, EÚ je 3. najväčším výrobcom cukru na svete, najväčším producentom repného cukru a 2. najväčším spotrebiteľom cukru na svete. Cukrovarnícky priemysel vyrába širokú škálu iných výrobkov: krmivá pre zvieratá, rôzne bioprodukty, bioenergiu a pod. Priemerná produkčná plocha je cca 15 ha/pestovateľ(podnik). Približne polovicu cukru produkujú družstvá, ktoré vlastnia a dodávajú cukrovú repu pestovatelia/členovia družstva. Cukrovary v EÚ neriadia pestovanie dodanej repy. V EÚ pôsobí 88 cukrovarov, poskytujú 24 000 priamych pracovných miest v Európe a podporujú ďalších 300 000 pracovných miest v dodávateľskom reťazci.

UA: Odvetvie cukru je vertikálne integrované – spracovatelia cukru a cukrovarnícke spoločnosti vlastnia alebo si prenajímajú pôdu na pestovanie cukrovej repy. Približne 93 % pestovateľskej plochy cukrovej repy na UA obhospodarujú poľnohospodárske podniky, od roku

2024 je maximálna povolená plocha  10 000 ha/osoba. Preto agroholdingy prenajímajú pôdu stovkám vlastníkov, z ktorých niektorí vlastnia len pár ha pôdy. Desať z týchto agroholdingov obhospodaruje 70 % plochy, na ktorých sa pestuje cukrová repa.

Zástupkyňa CIBE zdôraznila rozdiely plynúce z odlišných legislatívnych požiadaviek ohľadom PPPs a biotechnológií (GMO). Upozornila, že podľa správy USDA (2020) sa na UA v súčasnej dobe neoficiálne pestuje približne 50-65 % GM sóje, 10-12 % GM repky a 1 % GM kukurice. GM osivo sa teda používa, ale nie je registrované.

Zástupca CEFS referoval o dopadoch liberalizácie a dovozoch UA cukru na trh EÚ. Spotreba cukru v EÚ predstavuje 14,2 mil. t, produkcie 16,5 mil. t. Až do podpisu 1. asociačnej dohody s UA nebol z UA dovážaný žiadny cukor, v roku 2014 bola stanovená kvóta 20 000 t. Dovozy dramaticky vzrástli od roku 2022, keď dosiahli 44 000 t a v kampani 2022/2023 až 419 000 t, v 2023/2024 sa odhaduje 700 000 t. Situáciu na trhu EÚ ovplyvňuje aj ďalší faktor – situácia na globálnom trhu, kde cena klesá. Pokračujúce dovozy z UA môžu viesť k úplnému kolapsu odvetvia nielen vo východných krajinách EÚ, ale vo všetkých členských štátoch. Situáciu komplikuje aj vyjednávaná dohoda s krajinami Mercosuru.

Časť 3: Odvetvie obilnín

Copa Cogeca, CEPM

Predseda skupiny C-C pre obilniny Cédric Benoist (FR) upozornil na enormný nárast dovozov obilnín z UA do EÚ po otvorení trhu EÚ. Pre porovnanie situácia po liberalizácii trhu:

  •  pšenica: + 2041 % medzi rokmi 2021-2023
  •  jačmeň: + 1195 % medzi rokmi 2021-2023
  •  kukurica: + 73 % medzi rokmi 2021-2023
  •  olejniny: + 42 % medzi rokmi 2021-2023

Dovoz obilnín z UA sa zvýšil z 9 na 18 mil. t ročne. Týchto 9 mil. t naviac predstavuje 3,5 % produkcie obilnín v EÚ. Súčasný stav je pre odvetvie obilnín neudržateľný, preto je návrat k systému tarifných kvót z roku 2014 nevyhnutný.

Zástupkyňa CEPM (RO) prezentovala dopady liberalizácie trhu na odvetvie produkcie kukurice. Kvóty boli stanovené takto: zrno 650 000 ton  a kukurica cukrová 1 500 ton s 0% clom, pre osivo kukurice bez ochrany. Po zahájení vojny na UA došlo k významnému navýšeniu dovozu kukurice najmä do PL, SK, HU a RO. Je potrebné posilniť globálne ochranné opatrenie stanovené v článku 40 pre nechránené produkty  (osivo kukurice). Uviedla aj potrebu zladiť UA výrobné štandardy s normami EÚ.

Časť 4: Ostatné produkty

Copa Cogeca

Predseda pracovnej skupiny C-C pre med Yvan Hennion (FR) referoval o rovnakej skúsenosti v odvetví medu ako u ostatných rečníkov. V roku 2014 dosahovali dovozy 20 000 ton, v roku 2023 už 45 000 ton. Na trh do EÚ smeruje aj produkcia z Číny, ktorá spolu s UA predstavuje 70 % dovozu medu do EÚ. Cena dovážaného medu je 1,75 eur/kg, producenti v EÚ nemôžu s priemernou cenou 3,90 eur/kg konkurovať a majú problém s uvedením produkcie na trh. Nutné je riešiť otázku kvality, kontrol a obnovenia dôvery spotrebiteľov.

iEthanol

Zástupkyňa iEthanol Gabriela Tatianová prezentovala základné informácie o produkcii a využití etanolu pre iné účely ako paliva a vývoj spotreby etanolu. Rozdiel medzi dovozmi v roku 2017 a 2023 je nárast o 300 %, preto odvetvie európskej produkcie etanolu požaduje zachovanie súčasných kvót pre UA. Nutné je zohľadniť aj dopady dohody s Mercosurom.

Záver

E. Tsiforou ešte raz zdôraznila solidaritu s UA, poľnohospodárom v EÚ však musí byť zaručená možnosť zachovania konkurencieschopnosti. Na nájdenie vyváženého riešenia treba jednať a spolupracovať medzi sektormi.

Prínos aktivity pre poľnohospodárov v SR:

Prenos informácií pre členov SPPK k danej problematike.

 

Vyplývajúce úlohy pre SPPK:

Pre SPPK nevyplývajú zo zasadania žiadne úlohy.

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce Prenájom a predaj stavebných strojov a doplnky