Informačný deň SPPK

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora každoročne v apríli organizuje sériu troch krajinských informačných dní v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach. Vzhľadom na nákazovú situáciu so slintačkou a krívačkou sa tieto podujatia tentokrát zlúčili do jedného konaného online formou. Informačný deň SPPK sa uskutočnil 8. apríla.

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Andrej Gajdoš v úvode vyzval všetkých prítomných poľnohospodárov, aby boli mimoriadne zodpovední a maximálne dodržiavali opatrenia vo vzťahu k minimalizácii slintačky a krívačky: „Aj preto rušíme konferencie, kde by mohlo dôjsť k stretu veľkého množstva poľnohospodárov a možnému riziku prenosu vírusu.“

V deň konania Informačného dňa SPPK minister pôdohospodárstva nemal potvrdené žiadne ďalšie ohnisko nákazy a ani informácie o možnom podozrení: „Chcem apelovať na samotných poľnohospodárov, aby situáciu nepodceňovali, aby dodržiavali nariadenia a nerobili presuny medzi chovmi. Môžeme sa rozprávať o priamych platbách, riešiť projektové podpory, ale pokiaľ sa SLAK rozšíri do ďalších regiónov, tak sme skončili,“ dodal minister Richard Takáč, ktorý sa osobne zúčastnil úvodu podujatia.

700 účastníkov

Informačného dňa SPPK sa online formou zúčastnilo takmer 700 účastníkov. Prvá prezentácia patrila generálnemu riaditeľovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry Marekovi Čepkovi. Ochorenie SLAK má vplyv aj na kontrolnú činnosť agentúry v teréne: „Aj my máme zákaz vstupu na farmy, aktuálne zisťujeme, akým spôsobom budeme dokončovať kontroly v rámci kampane 2024. V rámci tejto kampane sme vyplatili 488 mil. eur, ide o čerpanie na úrovni 82,74%. Do 30. júna nám ostáva vyplatiť 102 mil. eur.“

PPA ukončila 2225 kontrol, čo predstavuje 76,4%. Rozpracovaných je 498 a nezačatých 186 (informácie prezentované 8.4.2025). Prioritou pre kampaň 2025 bude podľa Mareka Čepka päť oblastí: cyklická aktualizácia LPIS vykonaná do spustenia kampane; poskytnutie preddavkov čo najskôr a čo najväčšiemu počtu žiadateľov; systém AMS – kvalitnejšie snímky a mobilná aplikácia; skorší výber vzorky = skôr ukončené kontroly = rýchlejšie vyplatenie a novelizácia zákona č.280/2017 o poskytovaní podpory a dotácie v poľnohospodárstve.

Zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR počas Informačného dňa SPPK predstavili nové podmienky ekoschém pre rok 2025.

Niektoré zmeny v kondicionalite

DPEP 5 - doplnená výnimka z dodržiavania normy iba pre plochy vinohradov v reštrukturalizácii

DPEP 6 - doplnená výnimka z dodržiavania normy pre plochy vinohradov v reštrukturalizácii; úprava termínu letného citlivého obdobia (z: do 31.10., na: do 15.10.); úprava hranice svahovitosti (nad 12 st.), nad ktorú je potrebné v zimnom období (od 1. novembra do 1. marca) zabezpečiť 100 % vegetačné pokrytie; prechodný čas, kedy po odstránení vegetačného pokrytia je potrebné vysiatie novej (následnej) plodiny do 4 týždňov, alebo vytvorenie nového vegetačného pokrytia v citlivom období

DPEP 7 - pôvodné každoročné striedanie tej istej plodiny na tej istej ploche (zostáva); bola doplnená možnosť diverzifikácie plodín ako alternatíva striedania plodín; diverzifikácia plodín je na úrovni výmery celého podniku; celková výmera ornej pôdy poľnohospodárskeho podniku je signifikantná pre určenie, či sa diverzifikuje dvomi, alebo tromi plodinami

DPEP 8 - odstránená povinnosť vytvárania minimálnej výmery neproduktívnych prvkov na ornej pôde v rámci kondicionality pre tzv. baseline (ekoschémy musia stanoviť % neproduktívnych plôch)

Poľnohospodári sa počas informačného dňa dozvedeli aj novinky v oblasti podávania žiadostí o podporu, AMS, GSAA či v oblasti projektových podpôr. Zástupcovia Inšpektorátu práce Nitra informovali účastníkov o podmienkach bezpečnosti pri práci, a to aj vo vzťahu k sociálnej kondicionalite.

V najbližších dňoch zverejníme aj link - živý súbor, v ktorom nájdete aj odpovede MPRV SR a PPA na podnety, ktoré zazneli počas Informačného dňa SPPK. 

 

V prílohe nájdete prezentácie, ktoré odzneli počas Informačného dňa SPPK. Zverejňujeme ich so súhlasom ich autorov. 

 

 

 

 

 

Dokumenty na stiahnutie

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce Prenájom a predaj stavebných strojov a doplnky