Reakcia SPPK na možné zníženie DPH na potraviny

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora víta avizovaný návrh na zníženie DPH na potraviny, ktorý chce strana SMER-SD predstaviť na svojom sneme 23.5.2015. SPPK v tejto súvislosti už totiž dlhodobo poukazuje na fakt, že jednotná sadzba DPH na úrovni 20% patrí k jednej z najvyšších v Európe. Spomedzi okolitých krajín, keď v Maďarsku uzákonili DPH na potraviny vo výške 18%, v Českej republike na úrovni 15%, v Rakúsku 10% a Poľsku 5%, Slovensku v tomto zmysle patrí primát.
 
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora preto v tejto súvislosti požaduje zníženie DPH na potraviny tak, aby nová úprava  zohľadňovala sadzbu DPH v okolitých krajín. Vysoká jednotná sadzba DPH totiž spôsobuje, že máme jedny z najdrahších potravín v Európe a aj z toho dôvodu sa nepriamo vytvoril priestor pre tzv. nákupnú cezhraničnú turistiku slovenského spotrebiteľa. Pre SPPK bude v tejto chvíli podstatné, aby sa úprava DPH dotkla minimálne základných potravín, aby sa aspoň tie stali cenovo dostupnejšími pre spotrebiteľov. Zníženie DPH môže podľa SPPK vytvoriť predpoklady na zvyšovanie ich konzumácie základných potravín v súlade so zdravotníkmi odporúčanými dennými dávkami.
 
Zároveň však SPPK upozorňuje, že zníženie DPH nebude znamenať automatické zvýšenie predaja domácich výrobkov. Legislatívna úprava by sa totiž vzťahovala komplet na všetky predávané potraviny na Slovensku, teda aj zahraničné. Jednou z priorít SPPK je dosiahnuť vyšší podiel slovenských výrobkov v obchodoch na území SR. Ten, žiaľ, dlhodobo klesá a momentálne sa pohybuje na úrovni cca. 40%. Dokonca z výskumu, ktorý SPPK vypracovala v novembri 2014, vyplýva, že podiel domácich výrobkov na pultoch obchodných reťazcov je iba na úrovni 38,87%.
 
Pri úvahách o znižovaní DPH na potraviny treba vidieť aj otázku, do akej miery sa legislatívna úprava v praxi odrazí na skutočne nižších cenách pre spotrebiteľa. Či sa naozaj stanú potraviny cenovo dostupnejšie pre väčšinu spotrebiteľov na Slovensku alebo zákazník z tohto kroku profitovať nebude a rozdiel v sadzbe DPH sa rozplynie v cenotvorbe ďalších aktérov (distribútorov a obchodu) pôsobiacich v potravinovej reťazi.
 
V neposlednom rade sa na úprave DPH a najmä na jej konkrétnu sadzbu podpíše aj skutočnosť, aký vysoký bude výpadok príjmov v štátnom rozpočte z titulu novej DPH na potraviny. No musíme podotknúť, že SR patrí čelná priečka medzi krajinami EÚ v podvodoch na DPH pri obchode s agrokomoditami a potravinami. Zníženie DPH na potraviny pod psychologickú hranicu 10% by podvody na DPH urobilo nezaujímavým, čo by sa premietlo na zvýšení výberu dane z pridanej hodnoty.

 

Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce Prenájom a predaj stavebných strojov a doplnky