Pozvánka na seminár: „Investment in Croatia – Investujte v Chorvátsku“
Pozývame Vás na investičný seminár: „Investment in Croatia – Investujte v Chorvátsku“, ktorý sa uskutoční v agentúre SARIO dna 21. októbra 2014 o 10:00 hod. Hlavnými organi...
SPPK: Slovensko má v agrokomplexe dostatočný potenciál na zvyšovanie potravinovej sebestačnosti
Slovensko má v agropotravinárskom komplexe dostatočný potenciál na zvyšovanie svojej potravinovej sebestačnosti. Uviedol to predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.
Európa sa kvôli TTIP nevzdá svojich potravinových štandardov
Bezpečnosť potravín nemôže byť obeťou voľného obchodu, povedal počas vypočúvania v Európskom parlamente nominant na komisára pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis.
V Maďarsku riešia problém s vlastníctvom poľnohospodárskej pôdy
V Maďarsku od 1. mája tohto roka platí nový zákon o vlastníctve a nákupe pôdy. Naši južní susedia tak vyriešili mnohé problémy, ktoré slovenská vláda ešte bude musieť riešiť.
Českí poľnohospodári už môžu žiadať o zelenú naftu
Počnúc stredou (1.10.) začala v ČR platiť novela zákona o spotrebných daniach, ktorá poľnohospodárom umožňuje získať späť časť spotrebnej dane za pohonné hmoty využité pri práci na poliach a v sadoch.
Pestovatelia ovocia a zeleniny dostanú dodatočných 165 miliónov eur
Európska komisia prijala nový plán pomoci pre európskych farmárov, ktorých zasiahlo ruské potravinové embargo. Jeho lepšie zacielenie má predísť podozreniam z neúmerného rastu požiadaviek.
Počasie potrápilo kysuckých poľnohospodárov
Na takýto daždivý rok si predseda Roľníckeho družstva v Rudine Ľubomír Mičian nepamätá. Ani na to, aby sa im žatva oneskorila o celý mesiac. Napriek počasiu, ktoré ich poriadne potrápilo, úroda nebola najhoršia.
Moravskí a českí vinári žiadajú výnimku z európskych noriem. Chcú viac dosládzať
Moravskí a českí vinári sa snažia zachrániť tohtoročnú nepríliš vydarenú sezónu. Kvôli augustovým a septembrovým dažďom a hrozbe hniloby zozbierali nemalú časť úrody najmä u skorých odrôd skôr. Hrozno má preto nižšiu cukornatosť ako obvykle. Vinári sa preto obrátili na Európsku komisiu so žiadosťou o výnimku pre tento rok a možnosť vína viac prisladiť.
Na Gemeri opäť usporiadali tradičnú výstavu vín, ovocia, kvetov, zeleniny, zvierat, včelárstva a techniky
Gemerská poľnohospodárska a potravinárska komora (GPPK) v spolupráci s Okresným výborom Slovenského zväzu záhradkárov a Mestským úradom Rimavská Sobota zorganizovali nedávno tradičnú výstavu vín, ovocia, zeleniny, kvetov, zvierat, poľnohospodárskych strojov a včelárstva.
Do pozornosti
Jesenný monitoring - 43. týždeň
V 43. týždni pribudli atmosferické zrážky (vo vysokých polohách aj snehové) a veterné počasie. Dlhotrvajúce sucho a vysoké teploty v priebehu jari a leta v roku 2018 zvyšujú riziko nedostatku krmív pre hospodárske zvieratá.
Pracovná skupina pre chov hospodárskych zvierat - október
Sekretariát informoval o rozhodnutí Súdneho dvora EÚ z dňa 25. 7. 2018, podľa ktorého organizmy získané z určitých techník tzv. mutagenézy predstavujú geneticky modifikované organizmy a v zásade podliehajú povinnostiam smernice o geneticky modifikovaných organizmoch.
Preddavky na priame platby so zameraním na podporu živočíšnej produkcie
PPA začala vyplácať slovenským farmárom preddavky na priame platby so zameraním na podporu živočíšnej produkcie. V najbližších dňoch budú žiadateľom, ktorým boli zaslané tieto preddavky, doručené oznámenia o poskytnutí zálohovej platby. Viac ako 23 miliónov eur si rozdelí 4 584 slovenských poľnohospodárov.
Stretnutie terajších a bývalých predsedov a riaditeľov RPPK Trnava
Stretnutie je pripomenutím, že aj keď sú už títo poľnohospodári a potravinári na zaslúženom dôchodku, nezabúdame na nich a vážime si prácu, ktorú vykonali.
Epidémia spôsobená Listeria monocytogenes vo viacerých krajinách sa spája s konzumáciou produktov z lososa
Výrobky z lososa určené na priamu spotrebu, ako sú napríklad údené a marinované lososy, sú pravdepodobným zdrojom epidémie Listeria monocytogenes, ktorá sa vyskytla v Dánsku, Nemecku a Francúzsku od roku 2015. EFSA a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) použili metódu sekvenovania celého genómu na identifikáciu nákazy vo viacerých krajinách.