Obchodné reťazce a Európska komisia - medzi nádejou a dezilúziou
V júli 2014 vydala Európska komisia dlho očakávané Oznámenie[1] k potieraniu nekalých obchodných praktík, ktorého hlavným návrhom je voľba samoregulácie ako nástroja na riešenia zadefinovaného problému. Oznámenie by malo byť záverom verejnej konzultácie vo forme Zelenej knihy o nekalých obchodných praktikách[2], ktorá prebehla na jar 2013 a treba povedať, že jeho obsah je najmä pre potravinárov a poľnohospodárov, ktorá sú obeťami uplatňovania nekalých obchodných praktík, hlbokým sklamaním. A nielen to. Na základe skutočností, ktoré budem analyzovať nižšie, je navrhnuté riešenie tak absurdné, že sa možno legitímne pýtať, kde berie EK bohorovnosť a aroganciu s takýmto niečím vôbec prísť.
Codex Alimentarius
CODEX ALIMENTARIUS Codex Alimentarius (CA) znamená v preklade z latinčiny "potravinársky zákonník". Je to zbierka medzinárodne schválených potravinových noriem, ktoré majú chrániť...
Vedecké stanovisko o riziku verejného zdravia spojenom s dodržiavaním chladiarenského reťazca počas skladovania a prepravy mäsa – časť druhá – mleté mäsá všetkých druhov zvierat
Na stránke EFSA bola zverejnená publikácia s názvom „Vedecké stanovisko o riziku verejného zdravia spojenom s dodržiavaním chladiarenského reťazca počas skladovania a prepravy mäsa – časť druhá – mleté mäsá všetkých druhov zvierat“.
Skladovanie vajec a Salmonella
Na stránke EFSA bola zverejnená publikácia s názvom „Scientific Opinion on the public health risks of table eggs due to deterioration and development of pathogens“, v ktorej sa okrem iného hovorí o tom, že predĺženie doby skladovania vajec doma alebo v obchodoch môže zvýšiť riziko nakazenia Salmonellou.
Stanovisko k súčasným hodnotám MRL pre kaptán
Podľa článku 12 nariadenia (EC) 396/2005 úrad EFSA prehodnotil maximálne hodnoty rezíduí (MRL) pre pesticíd aktívnu látku kaptán s cieľom hodnotenia výskytu rezíduí tejto látky v rastlinách, spracovaných komoditách, plodinách a hospodárskych zvierat.
Vedecké stanovisko hodnotenia kaolínu a sodnej soli polyakrylovej kyseliny
Vedecké stanovisko úradu EFSA zaoberajúce sa hodnotením bezpečnosti kaolínu, ktorý sa používa v kombinácii so sodnou soľou kyseliny polyakrylovej, je inkorporovaný v plynnej ochrannej vrstve kopolyméru etylén-vinyl alkoholu (EVOH).
V Seliciach návštevníkov oboznámili o nových trendoch v zbere a pestovaní kukurice
V Seliciach sa nedávno uskutočnil už siedmy ročník Dňa poľa kukurice. Cieľom podujatia je každoročne pestovateľov informovať o nových trendoch v zbere i samotnom dorábaní našej druhej najdôležitejšej plodiny. Tento rok zavítalo do Selíc vyše päťsto návštevníkov.
Agrorezort má obavy, že znižovanie emisií poznačí živočíšnu výrobu
Ministri poľnohospodárstva EÚ požiadali Európsku komisiu, aby pripravila dopadovú štúdiu v prípade znižovania emisií v živočíšnej výrobe a tiež, aby urobila analýzu dopadu ruského potravinového embarga na jednotlivé členské štáty.
Ceny jabĺk a zeleniny sa v dôsledku sankcií znížili o 20 až 45 %
Sekundárne dopady zákazu vývozu potravín z EÚ do Ruska sa na slovenskom trhu najvýznamnejšie prejavili u rajčiakov, mrkvy, kapusty, papriky, uhoriek a jabĺk.
O kompenzácie za sankcie zatiaľ za riekou Moravou požiadalo 15 firiem
Doteraz len 15 českých firiem prejavilo záujem o kompenzácie, ktoré spoločnostiam postihnutým ruským zákazom dovozu potravín ponúka Európska komisia. Prípadní ďalší českí farmári majú na podanie žiadosti posledné dni.
Do pozornosti
Pracovná skupina pre mlieko a mliečne výrobky
Vo väčšine krajín produkcia mlieka klesá (FR, IT, NL, ES, HR, PL, LV, HU, SK). Čiastočne ju spôsobuje pokles konzumácie mlieka (FR, FI, SE, SK) aj nárast nákladov spôsobený najmä nedostatkom krmiva po tohtoročných letných suchách (PT, FI, SE, DK, AT, CZ, DE).
Jesenný monitoring - 45. týždeň
Pomaly vrcholí zber kukurice a slnečnice, zber cukrovej repy je približne v polovici, zber zemiakov je ukončený.
Ústavný súd po štyroch rokoch zrušil obmedzenia pri prevodoch pôdy
Ústavní sudcovia za protiústavné označili podstatné časti zákona, ktorý v roku 2014 presadila vtedajšia vláda premiéra Roberta Fica s cieľom zabrániť špekulatívnym nákupom pôdy.
Priemerná mesačná mzda zamestnancov v jednotlivých odvetviach potravinárskeho priemyslu v období január - september 2018
V období január – september 2018 dosiahla priemerná mesačná mzda v potravinárskom priemysle úroveň 937 EUR. Oproti rovnakému obdobiu roka 2017 to predstavuje nárast o 5,9 %.
Priemerný evidenčný počet zamestnancov v jednotlivých odvetviach potravinárskeho priemyslu v období január – september 2018
Od januára do konca septembra 2018 pracovalo v potravinárskom priemysle 32 099 zamestnancov. Oproti rovnakému obdobiu roku 2017 sa stav zvýšil o 963 zamestnancov, čo predstavuje 3,1 %.