Prípravky na ochranu rastlín
Prípravky na ochranu rastlín sú produkty, ktoré obsahujú látku alebo zmes látok chemickej či prírodnej povahy alebo chemicky formulovaný preparát mikroorganizmov (huba, vírus, baktéria, prvok alebo iné samo sa rozmnožujúce biotické entity). Viac sa dozviete v prednáške Mariána Mitucha zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Všeobecné záväzné predpisy k prípravkom na ochranu rastlín, autorizácia, úlety, postrekovače
Je dôležité, aby sme vyrábali čo najzdravšie potraviny. Okrem toho je významná ochrana životného prostredia vrátane divej prírody, ale hlavne výroba zdravotne nezávadných potravín. Z uvedeným súvisí predaj ako aj správna manipulácia, skladovanie, príprava a používanie pesticídov v správnej farmárskej praxi.
Dovoz prípravkov na ochranu rastlín
Poľnohospodárska rastlinná výroba sa dnes nezaobíde bez používania agrochemikálií, bez hnojív a bez prípravkov na ochranu rastlín. Ale nezaobíde sa ani bez opeľovačov – včiel a iného užitočného hmyzu. Opeľovače sú významným úrodotvorným činiteľom, ale používanie agrochemikálií je pre ne veľkým rizikom možnej otravy alebo poškodenia. Preto je veľmi dôležité poznať mieru rizika prípravkov na ochranu rastlín pre opeľovače a dodržiavať zásady správnej poľnohospodárskej praxe pri aplikácii agrochemikálií.
Ovocinárstvo v Strategickom pláne SPP 2023-2027, kvalita ovocia a aktuálne trendy
V prednáške sa dozviete viac o ovocinárstve v Strategickom pláne Spoločnej poľnohospodárskej politiky 2023-2027 - ako využiť ponúkané možnosti, aktuálnych trendoch a umiestňovaní ovocia na trhu či kvalite ovocia.
Zeleninárstvo a zemiakarstvo v Strategickom pláne SPP 2023-2027, kvalita zeleniny a aktuálne trendy
V prednáške sa dozviete viac o zeleninárstve a zemiakarstve v Strategickom pláne Spoločnej poľnohospodárskej politiky 2023-2027 - ako využiť ponúkané možnosti, aké sú aktuálne trendy v zeleninárstve a zemiakarstve či kvalita zeleniny a zemiakov.
Moderné trendy v chove ošípaných
Študijný materiál je zameraný na prezentovanie prístupu k najmodernejším trendom vo výžive manažmente a technológiách pri chove ošípaných. Dozviete sa o správnom manažmente prasníc pre dosiahnutie maximálneho počtu prasiatok vo vrhu, a aj ako tie prasiatka odchovať. Pozornosť je venovaná aj novým trendom v správaní sa spotrebiteľov či environmentálnej stránke produkcie bravčového mäsa.
Chov mäsového dobytka
Materiál sa venuje hlavne definovaniu ideálneho času pôrodov pre maximalizáciu využitia prírodných zdrojov. Dôležitou súčasťou chovu mäsových kráv je pasienkarstvo, preto sa lekcia venuje vybaveniu pasienkov, technike pasenia a technológiám využívaným pri pastevnom chove mäsového dobytka.
Presný chov oviec
Manažment chovu oviec v 21. storočí si vyžaduje viac upriamovať pozornosť na potreby individuálnych zvierat. Presný chov oviec umožňuje nepretržite kontrolovať správanie, zdravotný stav, parametre úžitkovosti a reprodukcie či welfare oviec v reálnom čase.
Aktuálne trendy v chovoch nosníc
Spotrebiteľ má na pulte možnosť výberu viacerých druhov vajec, či už ide o spôsob chovu alebo obsah látok vo vajciach. Medzi jednotlivými spôsobmi chovu nosníc sú podstatné rozdiely, avšak kvalita ani zloženie vajec vôbec nezávisí od spôsobu chovu nosníc, ale iba od zloženia krmiva, ktoré je nosniciam podávané.
Aktuálne trendy vo výkrme a spracovaní hydiny
Spotrebiteľ má pri nákupe hydinového mäsa možnosť výberu viacerých druhov produktov. Na trhu sú ponúkané kurčatá z klasického chovu, welfare chovu, pomaly rastúce kurčatá alebo kurčatá chované vo voľnom výbehu. Aké podmienky sú stanovené pre jednotlivé spôsoby chovu kurčiat legislatívou a aké sú ich výhody, nevýhody a rozdiely medzi nimi? To sa môžete dozvedieť z tejto prednášky.