Spoločná organizácia poľnohospodárskych trhov
Európska únia zaviedla spoločné pravidlá v oblasti poľnohospodárskych trhov. Tieto pravidlá sa týkajú najmä verejných intervencií na trhoch, režimov kvót a finančnej pomoci, obchodných a výrobných noriem, ako aj obchodu s tretími krajinami.
Priame platby v poľnohospodárstve
Priame platby v poľnohospodárstve sú jedným z nástrojov Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie a majú zabezpečovať produkčnú funkciu poľnohospodárstva, obhospodarovanie pôdy, udržanie obyvateľstva na vidieku a tiež primeraný príjem pre poľnohospodárov.
Rok 2013
V Elektronickej Zbierke zákonov – čiastka 36/2013 vyšlo dňa 15.06.2013 pod č. 151/2013 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej repu...
Veľkodistribúciu vo Francúzsku vyzvali, aby upravila svoje praktiky voči malým a stredným podnikom
Veľkodistribúcia je vyzvaná, aby upravila svoje praktiky voči malým a stredným podnikom
Belgický etický kódex
Kódex správania sa pre vyrovnané vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi v potravinovom reťazci
Strážny pes obchodovania s potravinami potrebuje záplatu
Článok s takýmto názvom bol uverejnený vo forme diskusie v denníku The Irish Times, 13. mája 2010. Autor, Michael Oregan predstavil názory a stanoviská ministra obchodu Batt O´Keefeho a hovorcu Labouristov Willie Penrosea.
Posledné skúsenosti s obchodnými reťazcami vo Francúzsku
Francúzsko je v Európe po Nemecku európskou krajinou č. 2 z pohľadu metrov štvorcových predajnej plochy na obyvateľa (324). Je zároveň i krajinou, ktorá má najkomplexnejšiu legislatívu zameranú na boj proti zneužívajúcim praktikám obchodných reťazcov, vďaka ktorej už boli dosiahnuté určité konkrétne výsledky. Posledný zákon je z augusta 2008 a nesie názov „Zákon o modernizácii hospodárstva“
Obchodné reťazce, zákon a dezilúzia
Aktuálna verzia zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch nadobudla účinnosť ešte v marci tohto roku, ale dodávatelia potravín, najmä z pomedzi malých a stredných podnikov, to zatiaľ nepocítili a sú naďalej obeťami vydieračských praktík veľkých obchodných systémov. Vzhľadom na to, že od roku 2003 ide na Slovensku už o x-tú verziu legislatívneho pokusu obmedziť
Syntéza odpovedí na Zelenú knihu o nekalých obchodných praktikách
Európska potravinárska asociácia Food Drink Europe nám poskytla materiál, ktorý je prvou reakciou EK na vyššie uvedenú verejnú konzultáciu. Materiál síce neobsahuje žiadne závery zo strany EK, ale vykonaná syntéza odpovedí môže naznačovať, k akým ďalším krokom by malo dôjsť. K vyhodnoteniu odpovedí na 25 položených otázok a k vypracovaniu záverov by malo dôjsť do konca tohto roku.
Odpovede SPPK na otázky v Zelenej knihe o nekalých obchodných praktikách
Otázka č.1/. Súhlasíte s vyššie uvedeným vymedzením nekalých obchodných praktík? EHSV súhlasí s uvedenou definíciou NOP, pretože vystihuje nielen to, v čom nekalé praktiky spočívajú, ale i ich príčinu a dôvody prečo ich nie je možné ľahko eliminovať;
Do pozornosti
Aktuálny stav ovocinárstva na Slovensku
Prezident Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga v HN televízii priblížil aktuálny stav ovocinárstva. Prečo nedokážeme využiť podmienky, ktoré na Slovensku máme? Aké budú tohtoročné úrody a kto bude zbierať úrodu?
Žatevné práce - 29. týždeň
Pri hustosiatych obilninách sa očakáva mierne podpriemerná úroda a pri repke priemerná úroda. Značné rozdiely v úrodách sú medzi regiónmi, ale aj v rámci regiónov. a podpriemerné úrody obilnín.
RPPS rokovala v Dunajskej Strede
Hlavnou témou stretnutia bolo zvážiť možnosti vyrokovania a prerozdelenia štátnej pomoci pre poľnohospodársky sektor na budúci rok vo výške 70 mil. eur. Okrem tejto podpory bude Rada presadzovať aj vytvorenie špeciálneho programu zvýhodnených úverov pre potravinárov v sume približne 15 mil. eur.
Predseda SPPK k závlahám a rizikovému fondu
Predseda SPPK Emil Macho bol 25. júla 2018 hosťom relácie K veci na Rádiu Slovenko. Témou relácie bola nová výzva na závlahy, ktorú spustilo rezortné ministerstvo a možnosti zriadenia rizikového fondu.
Trumpova administratíva chce pomôcť farmárom zasiahnutým clami
Americká vláda podľa mediálnych správ rokuje o pomoci pre domácich farmárov. Dôvodom sú obchodné spory predovšetkým s Čínou a Európskou úniou.