Stanovisko k súčasným hodnotám MRL pre kaptán
Podľa článku 12 nariadenia (EC) 396/2005 úrad EFSA prehodnotil maximálne hodnoty rezíduí (MRL) pre pesticíd aktívnu látku kaptán s cieľom hodnotenia výskytu rezíduí tejto látky v rastlinách, spracovaných komoditách, plodinách a hospodárskych zvierat.
Vedecké stanovisko hodnotenia kaolínu a sodnej soli polyakrylovej kyseliny
Vedecké stanovisko úradu EFSA zaoberajúce sa hodnotením bezpečnosti kaolínu, ktorý sa používa v kombinácii so sodnou soľou kyseliny polyakrylovej, je inkorporovaný v plynnej ochrannej vrstve kopolyméru etylén-vinyl alkoholu (EVOH).
V Seliciach návštevníkov oboznámili o nových trendoch v zbere a pestovaní kukurice
V Seliciach sa nedávno uskutočnil už siedmy ročník Dňa poľa kukurice. Cieľom podujatia je každoročne pestovateľov informovať o nových trendoch v zbere i samotnom dorábaní našej druhej najdôležitejšej plodiny. Tento rok zavítalo do Selíc vyše päťsto návštevníkov.
Agrorezort má obavy, že znižovanie emisií poznačí živočíšnu výrobu
Ministri poľnohospodárstva EÚ požiadali Európsku komisiu, aby pripravila dopadovú štúdiu v prípade znižovania emisií v živočíšnej výrobe a tiež, aby urobila analýzu dopadu ruského potravinového embarga na jednotlivé členské štáty.
Ceny jabĺk a zeleniny sa v dôsledku sankcií znížili o 20 až 45 %
Sekundárne dopady zákazu vývozu potravín z EÚ do Ruska sa na slovenskom trhu najvýznamnejšie prejavili u rajčiakov, mrkvy, kapusty, papriky, uhoriek a jabĺk.
O kompenzácie za sankcie zatiaľ za riekou Moravou požiadalo 15 firiem
Doteraz len 15 českých firiem prejavilo záujem o kompenzácie, ktoré spoločnostiam postihnutým ruským zákazom dovozu potravín ponúka Európska komisia. Prípadní ďalší českí farmári majú na podanie žiadosti posledné dni.
Európsky mandát k rokovaniam o TTIP zverejnili
Rada EÚ publikovala pôvodne tajný, no medzičasom uniknutý, mandát pre rokovania o obchodnej a investičnej dohode s USA. Usmernenia pre Európsku komisiu, ktorá rokuje v mene štátov s americkou stranou o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP), boli pôvodne utajené.
Európsky farmári sa stretli na kongrese v Bruseli
Európski farmári na kongrese zdôraznili význam fariem nielen pre zásobovanie obyvateľstva kvalitnými surovinami, ale aj zamestnávaním, využívaním technického pokroku v praxi, ako aj obhospodarovaním pôdy v súlade s požiadavkami na ochranu životného prostredia. Prvé dva dni kongresu boli zamerané na poľnohospodárstvo, tretí deň na lesníctvo.
Priame dopady ruských sankcií na agrosektor SR sú 6,2 mil. eur
Priame následky ruských obchodných sankcií na agrosektor SR predstavujú 6,2 milióna eur.
Obyvatelia SR znížili konzumáciu zemiakov takmer o polovicu
Za posledných 20 rokov sa jedálničky Slovákov zmenili. V porovnaní s rokom 1993 priemerný Slovák zje takmer o polovicu menej zemiakov. Naopak, najvýraznejšie nárasty spotreby si pripísali za ostatné dve dekády cestoviny, káva, či nealkoholické nápoje.
Do pozornosti
Odmietame byť na jednotnom európskom trhu stále tí druhí
Legislatívny návrh k budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020 je pre Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv /RPPS/ veľkým sklamaním, pretože ešte viacej prehĺbi rozdiely medzi jednotlivými členskými krajinami.
Legislatívne návrhy pre SPP po roku 2020
Európska komisia zverejnila legislatívne návrhy pre SPP po roku 2020. Navrhuje povinné zastropovanie priamych platieb nad 100 000 eur, progresívnu degresívitu priamych platieb nad 60 000 eur a zníženie dobrovoľných platieb viazaných na produkciu na celkových 12%. Oficiálne znenie návrhu v slovenskom jazyku očakávame v najbližších dňoch.
Poznáme najlepšie slovenské pivá
Od včerajšieho večera sú známi víťazi 12. ročníka najprestížnejšej súťaže slovenských pív Slovenská pivná korunka. Počas slávnostnej pivnej korunovácie si symbolické bronzové, strieborné a zlaté korunky prevzali zástupcovia 11 veľkých, malých a remeselných pivovarov.
Dlhodobý rozpočet Únie: Komisia chce Slovensku zoškrtať eurofondy o vyše tri miliardy eur
Škrty v kohéznej politike po roku 2020 by sa podľa Európskej komisie mali najviac dotknúť krajín vyšehradskej štvorky. Môže za to ich hospodársky rast, ale aj presun peňazí z fondov EÚ do regiónov postihnutých migračnou a finančnou krízou.
Farmári sú znechutení. Budúcnosť vidia v mixe veľkých a malých
Slovenské poľnohospodárstvo stojí na križovatke. "Ak chceme veci naozaj zmeniť a obnoviť potravinovú sebestačnosť krajiny, potrebujeme vecnú a nie vášňami poháňanú diskusiu,“ hovorí Emil Macho, nový predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.